fbpx
Menu Zamknij

Nowy Rok na Wyspach Brytyjskich

nowy rok

nowy rokWiększość Brytyjczyków wita Nowy Rok w klubach lub pubach. Pozostała część funduje sobie inne, trochę bardziej nietypowe rozrywki w czasie tej wyjątkowej nocy: rejs po Tamizie, przejażdżka na kole widokowym w Londynie, wspaniałe bale w szkockich zamkach lub wyprawa w góry.

Londyn

Największą atrakcją w Londynie jest pokaz fajerwerków na i pod London Eye. Impreza fajerwerkowa rozpoczyna się kiedy Big Ben wybije północ. Z Westminster Bridge oraz z brzegów Tamizy można obserwować to przepiękne widowisko. Pokaz widoczny jest również ze statków kursujących po Tamizie tej nocy. Można go także oglądać na ogromnych telebimach ustawionych na Trafalgar Square. 1 stycznia w Londynie ma miejsce największa noworoczna parada. Biorą w niej udział tancerze, akrobaci, klauni, a także honorowi goście, którzy zasłużyli się dla społeczności lokalnej w ubiegłym roku. Uroczystość trwa 3 godziny.

Walia

W stolicy Walii przygotowywuje się wielką scenę przed Ratuszem, na której występują zespoły muzyczne i teatralne, a o północy organizowany jest pokaz ogni sztucznych. W Llandwryd Wells, najmniejszym miasteczku Walii, o godzinie 23.00 zaczyna się parada. Uczestnicy noszą głowę konia i wstępują do domów, w których częstowani są smacznym jedzeniem i drinkiem.

Szkocja

Największe, bo kilkudniowe uroczystości związane z Nowym Rokiem, organizowane są w Szkocji. Zwane są Hogmanay. Obchodzili je już Wikingowie, Rzymianie oraz Celtowie, którzy witali powracające słońce, śpiewając i paląc ogniska. W Edynburgu uroczystości te zaczynają się wieczorem 29 grudnia. Defilada wyrusza z Katedry St. Giles, a kończy się na wzgórzu Calton Hill, gdzie palone są łodzie Wikingów. 31 grudnia wieczorem rozpoczynają się tradycyjne tańce szkockie, a o północy niebo mieni się kolorami fajerwerków wystrzeliwanych z siedmiu wzgórz, na których leży miasto. Jest to największa impreza noworoczna w Europie. 1 stycznia Szkoci kąpią się w zatoce Morza Północnego, a potem biorą udział w triatlonie.
W Stonehaven natomiast można uczestniczyć w festiwalu ognia, na głównej ulicy miasta, kołysząc na różne strony kulami ognistymi zaczepionymi na długich sznurach. Ogromne kule są zapalane i obracane na pięciu metrowych palach, niesione przez 60- ciu ludzi. Ta impreza przyciąga tysiące widzów spoza Wielkiej Brytanii.