fbpx
Menu Zamknij

Do czego może przydać się znajomość języka niemieckiego?

Jedni mówią, że jest bardzo trudny, inni natomiast, że brzydko brzmi, ale jedno nie ulega wątpliwości – znajomość języka niemieckiego może być bardzo przydatna.

  1. Dla około 120 milionów ludzi na świecie niemiecki jest językiem ojczystym. Jak to możliwe? W samej tylko Europie mówi się po niemiecku w pięciu krajach: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie oraz Luxemburgu. Po niemiecku „dogadasz się” nawet w afrykańskiej Namibii, gdzie ma on status języka narodowego!
  2. Około 14 milionów ludzi na świecie uczy się niemieckiego, jako języka obcego. W Polsce zaraz po języku angielskim jest on drugim najczęściej nauczanym językiem. Nic w tym dziwnego, skoro RFN jest naszym bezpośrednim sąsiadem.
  3. Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, dlatego umiejętność posługiwania się językiem niemieckim zwiększa nasze szanse zatrudnienia na rynku pracy.
  4. Wielu Polaków wyjeżdża do Niemiec w celach zarobkowych, najczęściej do prac sezonowych w rolnictwie oraz w charakterze opiekuna osób starszych lub chorych. Znajomość języka niemieckiego jest wówczas bardzo potrzebna, jeśli nie konieczna.
  5. Niemiecki wcale nie jest taki trudny, zwłaszcza jeśli zna się już angielski. Oba języki należą do grupy języków germańskich i mimo, iż brzmią całkiem inaczej, istnieje między nimi wiele podobieństw.
  6. Wiele słów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego, co sprawia, że często możemy się domyślać, co dane słowo znaczy, np. der Schlafrock – szlafrok, das Feuerwerk – fajerwerk, malen – malować.
  7. Dzięki funduszom europejskim i programom takim, jak Erasmus wielu studentów z Polski wyjeżdża do krajów niemieckojęzycznych na stypendia i studiuje na niemieckich uczelniach.
  8. Turystycznie kraje niemieckojęzyczne mają bardzo wiele do zaoferowania. Bogactwo kultury tego obszaru Europy niemal rzuca na kolana. Tym, którzy nie bardzo lubią zwiedzać można zaproponować wspaniałą sieć dróg rowerowych w Niemczech lub niezliczoną ilość tras narciarskich w Austrii.
  9. Jeśli ktoś lubi polską kuchnię, nie pogardzi również kuchnię niemiecką. Otóż Niemcy są krajem, w którym można znaleźć ok. 300 gatunków chleba oraz ok. 1500 rodzajów kiełbasy. No, a do tego jeszcze narodowy napój Niemców, czyli piwo! W Niemczech jest go ponad 6000 gatunków. Nic dziwnego, że najsłynniejszym niemieckim świętem jest Oktoberfest.
  10. Niemiecki jest językiem kultury i nauki. Ten, kto go zna, może zapoznać się z dziełami wybitnych filozofów, pisarzy, poetów oraz naukowców w oryginale.

Zaprojektowane przez Freepik