fbpx
Menu Zamknij

Czy każdy może zostać dobrym uczniem? Jak motywować do nauki?

jak motywowac do nauki

jak motywowac do naukiKiedy wreszcie weźmiesz się do nauki? Dlaczego znowu dostałeś złą ocenę? Czy masz jakieś ważniejsze sprawy niż szkoła? Kiedy narobiłeś sobie tyle zaległości? Nauczyciele skarżą się na twoje lenistwo i brak chęci do czegokolwiek! Dlaczego nie uczysz się przynajmniej tak jak twoja koleżanka? Znowu musimy wziąć korepetycje z matematyki!

Często w naszych domach takie zdania padają z ust poirytowanych rodziców w trakcie kłótni z dziećmi, które niechętnie podejmują trud zdobywania wiedzy, konieczność odrabiania lekcji traktują jako zło konieczne, często nie potrafią się uczyć ani dobrze zorganizować, a w szkole, której zwykle nienawidzą, odnoszą niepowodzenia. Jak pomóc dziecku w nauce, jak sprawić aby stało się lepszym uczniem?

Okazuje się, że większość dzieci – tzw. dobrych uczniów – nie urodziła się takimi, lecz dopiero się nimi stała w wyniku działań podejmowanych przez nauczycieli, rodziców oraz nich samych. Dobra wiadomość brzmi: każdy, kto posiada podstawowe zdolności i otrzyma odpowiednią porcję motywacji, może zostać dobrym uczniem.

Ważną rzeczą w budowaniu odpowiedniego nastawienia i motywacji do zdobywania wiedzy jest zasada, aby nie ograniczać procesu uczenia się tylko do szkoły i klasy lekcyjnej. Lekcja szkolna powinna stanowić podstawę, pewien punkt wyjścia do stałego wzrostu i rozwoju intelektualnego, chęci nabywania nowych wiadomości i umiejętności oraz poznawania różnych możliwości uczenia się.

Oto 12 strategii motywacyjnych, które regularnie stosowane, mogą pomóc twojemu dziecku pokonać trudności szkolne i stać się dobrym uczniem.

 1. Rozwijaj w swoim dziecku pasję czytania. Dobrze rozwinięta umiejętność czytania ze zrozumieniem przekłada się na sukcesy w szkole nie tylko w takich przedmiotach jak język polski, języki obce czy historia, ale również matematyka, fizyka, biologia czy chemia. Pozwól dziecku czytać to, co lubi. Czytaj mu na glos, a także zachęcaj, aby czytało głośno, rozmawiajcie o tym, co czytacie, wymyślajcie wspólnie zabawy i odgrywajcie scenki na podstawie lektury, ustalcie zwyczaj codziennego rodzinnego czytania przez 20 minut. Pamiętaj, że dzieci rodziców, którzy czytają, również przejmują od nich ten zwyczaj.
 2. Daj dziecku poczucie kontroli w procesie jego własnej nauki. Bądź jego przewodnikiem i doradcą, pomagaj, kiedy zajdzie taka potrzeba, ale pozwól mu dokonywać wyborów, np. tematu wypracowania czy projektu, przedmiotu, którego w danej chwili ma ochotę się uczyć, czy też zajęć pozaszkolnych. Pozwól mu wykazać się pomysłowością i inwencją, jeżeli chodzi o własne sposoby i metody uczenia się.
 3. Zachęcaj do szczerej i otwartej komunikacji – twoje dziecko ma prawo i potrzebę wyrażenia opinii dotyczącej tego, czego się uczy, co mu się podoba, a co nie, z czym sobie gorzej radzi, jakie problemy napotyka w relacji z nauczycielem w szkole, czego kompletnie nie rozumie, co uważa za przydatne, a co za zwyczajnie nudne czy niepraktyczne, jakiej pomocy lub wsparcia potrzebuje. Dobrzy uczniowie wiedzą, że ich zdanie się liczy, że mogą pozwolić sobie na szczerość bez bycia osądzanym, zniechęcanym czy ignorowanym.
 4. Skoncentruj się na zainteresowaniach dziecka, zachęcaj je, aby w szczególności zgłębiało te dziedziny wiedzy, które go fascynują. Pomóż mu znaleźć fascynujące materiały edukacyjne: książki, czasopisma, filmy, audycje, strony internetowe związane z jego naukowymi zainteresowaniami. Zapisz je na ciekawe zajęcia pozalekcyjne czy warsztaty. Razem odwiedzacie miejsca, które służą edukacji: muzea, wystawy, koncerty i inne.
 5. Wspieraj dziecko w odnalezieniu jego własnych sposobów na efektywne zdobywanie wiedzy i umiejętności. Zachęć je, aby wypróbowało różne metody uczenia się: poprzez słuchanie, głośne czytanie, opowiadanie, tworzenie rysunków, obserwację, działanie, ruch, logiczne wnioskowanie, burzę mózgów itp.
 6. Dziel się swym entuzjazmem w zdobywaniu wiedzy – nieważne czy to język angielski, polski, biologia, chemia, fizyka czy matematyka – pomóż dziecku dostrzec i doświadczyć, że nauka może być ekscytującą podróżą i odkrywaniem tajemnic. Korzystaj z każdej okazji, aby odkrywać wraz z nim wciąż nowe elementy wiedzy o świecie.
 7. Uczyń naukę zabawą i grą. Gry angażują, motywują do wygranej i osiągnięcia lepszego wyniku, dają poczucie przyjemności, uczą w bardziej praktyczny sposób.
 8. Naucz dziecko, że najważniejsza jest droga czyli sam proces uczenia się i zdobywania nowych umiejętności, nie zaś oceny z odpowiedzi czy testów. Skup się na tym, czego dziecko uczy się w danym tygodniu, dniu czy momencie. Kiedy wróci ze szkoły, zapytaj raczej: „Czego ciekawego się dzisiaj nauczyłeś, co nowego zrozumiałeś, co robisz już o wiele lepiej?” zamiast: „Jaką ocenę dziś dostałeś?”
 9. Pomóż dziecku w dobrej organizacji spraw związanych z nauką takich jak : miejsce do nauki, czas poświęcony na zadania domowe oraz odpoczynek, planowanie pracy i nieodkładanie trudnych zadań na ostatnią chwilę, prowadzenie zeszytów i notatek, ćwiczenie uważności i koncentracji. Bądź cierpliwy lecz konsekwentny – to pomoże twojemu dziecku mieć poczucie kontroli nad sprawami związanymi ze szkoła i nauką, a przez to podniesie jego motywację do pracy.
 10. Dostrzegaj i możliwie jak najczęściej chwal swoje dziecko za osiągnięcia. Nie chodzi tutaj o to, żeby promować bylejakość czy przeciętność w wykonywaniu zadań, ani też przesadzać ze zbyt entuzjastycznym chwaleniem za coś, co nie było zbyt trudne czy pracochłonne (np. Super! Jesteś genialny! ) Nazwij i pochwal konkretne osiągnięcia dziecka, nie mów zbyt ogólnikowo, wypunktuj to, co było naprawdę dobrze i starannie zrobione. (np. Z przyjemnością słuchałem twojej recytacji wiersza, mówiłeś płynnie, wyraźnie i świetnie potrafiłeś przekazać różne emocje). Pozytywne wzmocnienie jest wspaniałym narzędziem motywującym.
 11. Skup się na mocnych stronach, uzdolnieniach i talentach swojego dziecka. Pomóż mu je odnaleźć i właściwie rozwijać. Świadomość, że jest się w czymś dobrym, że ma się swoje zainteresowania i pasje, buduje w dziecku poczucie własnej wartości, tak ważne w osobistym rozwoju.
 12. Zachęcaj dziecko do nieustannego odkrywania i badania otaczającego je świata. Pokaż mu, że każdy dzień może dostarczyć jakiejś fascynującej cząstki wiedzy, że niemal w każdej chwili jest w stanie nauczyć się czegoś nowego i przydatnego w życiu. Zadawaj pytania i naucz dziecko stawiać pytania. Pomóż mu myśleć krytycznie i logicznie, nazywać i kojarzyć różne elementy rzeczywistości, łączyć je w grupy i rozumieć znaczenie pojęć. Wszystkie te działania służą jednemu: dziecko każdego dnia będzie rozwijało w sobie wewnętrzną motywację, aby uczyć się w różnych sytuacjach, w szkole, w domu i w jakimkolwiek innym miejscu, a nauka będzie dla niego czymś naturalnym i przyjemnym.