fbpx
Menu Zamknij

Lockdown i co dalej?

16 marca 2020 roku zmienił się nasz świat. Zamknięto szkoły, firmy, które mogły sobie na to pozwolić, wdrożyły prace zdalną. Nagle zostaliśmy zamknięci w domach, jednocześnie nasze obowiązki pozostały takie same lub wręcz zwiększyła się ich ilość. Dzieci realizują nauczanie zdalne, przebiegające inaczej w każdej ze szkół. Dorośli opiekując się dziećmi, pracują z domów. Czujemy się przytłoczeni, sfrustrowani, bardzo wiele osób boryka się z potencjalnymi poważnymi problemami finansowymi. Sytuacja zamknięcia może prowadzić do stanów depresyjnych, rodzi też zachowania agresywne. Jak przetrwać? W jaki sposób zorganizować nową codzienność, aby wynieść z niej coś wartościowego dla nas samych i dla naszych rodzin? Jako mamy, żony, nauczycielki i właścicielki małego biznesu pozostające aktywne i pracujące obecnie więcej  niż zwykle, postanowiłyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z minionego miesiąca.

 

  • Przede wszystkim wybieraj to, co pozytywne

 

Nie musisz śledzić wszystkich doniesień o koronawirusie. Jeżeli stresują Cię wiadomości – po prostu ich nie oglądaj lub ogranicz kontakt z mediami do minimum. Czujesz się zrelaksowana słuchając ulubionej muzyki? Słuchaj jej, przygotowując posiłki lub wykonując inne prace domowe. Pamiętaj też o jednym: słowa mają moc! Pozytywne, budują pozytywną energię i napełniają nas spokojem. 

 

  • Ustal priorytety i plan dnia

 

Rób to co niezbędne, uprość pewne działania. Naprawdę nie musisz codziennie gotować dwudaniowego wymyślnego obiadu. Możesz zamówić coś przez telefon, a w ten sposób zyskasz czas  i pomożesz upadającym restauracjom. Zaangażuj tez rodzinę do pomocy przy codziennych obowiązkach. Teraz każdy musi mieć swój wkład w prowadzenie domu. Opracujcie wspólnie plan dnia: czas na naukę dzieci, na wspólne posiłki, na odpoczynek. Jeżeli to możliwe, ustal, że po konkretnej godzinie nie pracujecie, a spędzacie czas razem. 

 

  • Dbaj o codzienną porcję ruchu

 

Nie zapominaj o ćwiczeniach i ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli spacer czy  sporty/zabawy ogrodowe są niemożliwe, ćwicz sama i z dzieckiem w domu – na YouTube można znaleźć mnóstwo świetnych filmików instruktażowych, wiele klubów sportowych organizuje zajęcia grupowe online – przyłącz się, to bardziej mobilizuje, bądź umów się na wspólne ćwiczenie na Skype ze znajomymi. Wybierz się na spacer w miejsce, gdzie jest mniej ludzi, pamiętając o zachowaniu wymaganego dystansu.

 

  • Pamiętaj o wysypianiu się

 

Dbaj o odpowiednią ilość oraz jakość snu swojego i dzieci. Wszyscy boimy się zarazić, a przecież sen i relaks wzmacniają nasz układ immunologiczny. Ważne jest wprowadzenie pewnych rytuałów związanych ze snem. Kładź się o tej samej porze, nie śpij dłużej niż potrzebujesz. Przynajmniej na godzinę przed snem nie spędzaj czasu przed ekranem, nie czytaj książek o trudnej tematyce, unikaj stresujących rozmów/sytuacji. Proste ćwiczenia oddechowe czynią cuda!

 

  • Ogranicz do niezbędnego minimum czas ekranowy

 

Praca zdalna wymaga spędzania czasu przed komputerem. Jednak pamiętaj dziecko/ nastolatek o wiele łatwiej popada w uzależnienie niż dorosły, nie traktuj komputera czy laptopa jak nianię i receptę na święty spokój, wcześniej czy później jako rodzina  poniesiecie negatywne konsekwencje takich zachowań. 

 

  • Dieta ma znaczenie

 

Jedz pełnowartościowe posiłki – niekoniecznie czasochłonne w przygotowaniu, niech będą proste, ale zapewniają organizmowi to, czego obecnie potrzebuje. Pij soki warzywne i owocowe oraz dużo wody.

 

  • Nuda bywa … OK

 

Zajmij dziecko tym, co lubi robić, ale też pozwól mu się ponudzić, bo trochę nudy nie szkodzi, a wręcz wzbudza kreatywność i poczucie własnej wartości (dziecko uczy się, żemoże polegać na samym sobie, zorganizować sobie zabawę, rozwiązać samodzielnie jakiś problem). 

 

  • Bądźcie razem

 

Znajdź najlepsze dla was sposoby na wspólne spędzanie czasu: gotowanie, czytanie, eksperymenty przyrodnicze, pracę w ogrodzie, hodowanie roślin na balkonie, konstruowanie, zabawę w teatr, przebieranie, oglądanie rozwijających programów i filmów dla dzieci, malowanie, lepienie, taniec, naukę słówek jakiegoś języka obcego, czy wreszcie na mające leczniczą moc przytulanie. Zaopiekuj się dzieckiem, które ciągle masz w sobie, a wtedy będziesz lepszym rodzicem. Bądź tu i teraz, oddaj się beztroskiej zabawie, wybacz sobie błędy i inne niedociągnięcia – to naprawdę bardzo ważne.

 

  • Lekcja empatii

 

Pokaż dziecku, jak w tym trudnym czasie uwięzienia w domach  można pomóc innym. Regularnie dzwońcie do waszych rodziców, których nie możecie odwiedzić, zaproponujcie w miarę możliwości swoją pomoc i wsparcie starszym, chorym czy samotnym – może to być rozmowa, email, zakupy, czy podrzucenie książki. Warto dać dziecku lekcję empatii i życzliwości, to jedna z tych najważniejszych, która z pewnością przyniesie dobre owoce w przyszłości.

 

  •  Rozmawiajcie otwarcie o swoich emocjach

 

Wyrażaj i pozwól innym otwarcie wyrażać  uczucia, opowiedz bliskim o swoim smutku, lęku, złości, bezsilności  i znudzeniu. W obecnej sytuacji huśtawka nastrojów, a nawet uczucia, których wcześniej nie doświadczaliśmy, są jak najbardziej uzasadnione. Nie wstydź się ich, każde z nich jest ważne, gdyż sygnalizuje nam jakieś istotne dla nas potrzeby. Wszyscy mamy prawo czuć strach, ale on nie może przejąć nad nami kontroli. 

 

Miejcie nadzieję i optymizm, że to co złe, w końcu przeminie, że musicie gromadzić  w sobie siły fizyczne i mentalne do życia po koronawirusie.