fbpx
Menu Zamknij

Jak uczyć się fizyki, aby ją rozumieć?

Fizyka to przedmiot, który u wielu uczniów wywołuje złe skojarzenia: trudny, nudny, niepotrzebny, źle i niepraktycznie uczony w szkole. Teorię można wykuć na pamięć, ale bardziej złożone zadania potrafią rozwiązywać tylko nieliczni – tzw. fizyczni geniusze. Taki mit funkcjonuje w polskim systemie szkolnym i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Niemniej jednak fizyka to przedmiot bardzo ważny i wciąż obowiązkowy w szkole podstawowej i średniej, a zdawany na egzaminie maturalnym często decyduje o przyjęciu na studia wyższe techniczne, a nawet na medycynę. Co zrobić, aby ta fascynująca nauka przyrodnicza, która wielce  przyczyniła się do rozwoju myślenia logicznego i zrozumienia świata wokół nas, a wraz z tym do postępu technologicznego, była bardziej lubiana,  doceniana i lepiej rozumiana  przez uczniów? Z pewnością wiele zależy od nauczyciela fizyki, który sam będąc pasjonatem tego przedmiotu, potrafi przekazać wiedzę w  sposób fascynujący, a zarazem  prosty i praktyczny, obrazowo pokazując jej zastosowanie w życiu codziennym. Nie wszystkich jednak spotyka takie szczęście, więc czasami muszą korzystać ze wsparcia rodziców,  czy też brać korepetycje z fizyki. Dobrym rozwiązaniem może też być pomoc koleżeńska, gdyż na wspólnej nauce korzysta zarówno pomagający (naukowo dowiedzione jest, że najlepiej uczymy sią, gdy uczymy innych!) jak i ten, który pomocy potrzebuje.

 

Oto pięć  praktycznych wskazówek, które okazują się przydatne w studiowaniu fizyki, a co za tym idzie w osiągnięciu lepszych wyników na testach i egzaminach.

  1. Dobrze opanuj podstawy. Fizyka jest oparta na pewnej liczbie podstawowych pojęć i teorii, od których wszystko inne się wywodzi. Jeśli dobrze je znasz i rozumiesz, będziesz w stanie je wykorzystać do rozwiązania prostszych jak i bardziej złożonych problemów. Znajomość głównych praw fizyki oraz dostrzeganie związków między poszczególnymi działami tej nauki jest kluczem do zrozumienia i polubienia tego przedmiotu.
  2. Popraw swe umiejętności matematyczne. Jak wiadomo fizyka jest oparta na działaniach matematycznych, których znajomość jest również kluczowa. Ucząc się fizyki równolegle powtarzaj matematykę, a to znacznie ułatwi zdobywanie wiedzy i rozwiązywanie zadań z fizyki.
  3. Stosuj uproszczenia. Problem, który masz do rozwiązania, na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, ale nie poddawaj się i nie panikuj. Przeczytaj zadanie jeszcze raz, dokonaj logicznej analizy zagadnienia (głośno mówiąc, zapisując najważniejsze elementy na kartce bądź dyskutując z kimś na ten temat). Postaraj się je uprościć najbardziej, jak tylko to możliwe, odnosząc je do wiedzy i doświadczenia, które już posiadasz. Zobaczysz, iż problem jest o wiele prostszy, niż myślałeś.
  4. Wykorzystuj rysunki i różne graficzne przedstawienia problemu np. mapy myśli, które w przejrzysty i prosty sposób za pomocą słów-kluczy ilustrują dane zagadnienie czy pojęcie, ukazując wzajemne zależności między jego poszczególnymi elementami.
  5. Przetwarzaj nowe informacje w trakcie czytania. Notuj najważniejsze pojęcia, jednostki miary, główne prawa fizyki, kojarz to co znane z tym, co nowe, stosuj przy tym podkreślenia, różne kolory, ramki – pomagają one uczyć się w sposób bardziej przyjazny dla mózgu. Świetnym sposobem jest używanie takich pomocy dydaktycznych systematyzujących wiedzę jak fiszki czy karty obrazkowe.