fbpx
Menu Zamknij

Matura to nie bzdura, czyli jak skutecznie przygotować się do egzaminu dojrzałości

matura to nie bzduraNie da się ukryć – powoli zbliża się maj, a wraz z nim egzamin maturalny. Jak skutecznie przygotować się do egzaminu z języka obcego – angielskiego, niemieckiego czy francuskiego? Czy można przygotować się do niego samodzielnie? Czy istnieje złoty środek pozwalający osiągnąć sukces? Przeczytaj nasze wskazówki poparte wieloletnią praktyką!

 1. Przejmij odpowiedzialność za własny egzamin.Nie szukaj wymówek, przygotuj świadomie i samodzielnie swój plan pracy.
 2. Ucz się efektywnie: w przypadku języka obcego nie zostawiaj nauki na ostatni tydzień, przygotowanie rozłóż w czasie.
 3. Rób przerwy w nauce! Uczenie się przez kilka godzin bez przerwy jest mniej skuteczne, niż uczenie się z krótkimi przerwami na relaks.
 4. Zdecyduj się świadomie na poziom egzaminu jaki chcesz zdawać. Jeżeli wybrałeś/łaś już wymarzony kierunek studiów, upewnij się, czy przypadkiem nie musisz zdawać egzaminu rozszerzonego, aby ubiegać się o przyjęcie na uczelnię. Nie wybieraj poziomu egzaminu kierując się wyborami innych! Oceń swoje umiejętności i możliwości, weź pod uwagę swoje priorytety.
 5. Miej pozytywne nastawienie, złóż do losu „zamówienie” na dobrze zdany egzamin, ale pamiętaj, że samo pozytywne myślenie nie wystarczy!
 6. Zadbaj o właściwą dietę!To nie mrzonka, fast food nie pomoże Twojemu mózgowi w sprawniejszej pracy!

A teraz konkretnie:

 • Na rynku dostępny jest duży wybór świetnie zredagowanych repetytoriów przygotowujących do matury. Jeżeli nie korzystasz z żadnego na lekcjach języka w szkole – koniecznie kup lub wypożycz repetytorium. Ułatwisz sobie pracę, choćby dzięki listom słów do opanowania z każdego zagadnienia maturalnego, które w repetytoriach są zebrane pod koniec każdego działu.
 • Ucz się słownictwa! To podstawa dobrze zdanego egzaminu. Bez słownictwa tematycznego będzie Ci trudno zdać egzamin, szczególnie jego ustną część. Możesz sam sprawdzać stopień opanowania słownictwa robiąc sobie samemu kartkówki ze słówek. Wybierz z listy słów kilkadziesiąt przykładów, zapisz je po polsku, a następnie spróbuj przetłumaczyć. Pamiętaj, słownictwa możesz nauczyć się sam, nie musisz chodzić na kursy, mieć korepetycji, czy wielu godzin języka w szkole!
 • Ćwicz samodzielnie czytanie i rozumienie ze słuchu, w repetytoriach lub testach maturalnych, które można znaleźć choćby w Internecie znajdziesz odpowiedzi, zatem możesz łatwo ocenić swoją pracę.
 • Korzystaj z przykładowych arkuszy maturalnych dostępnych na przykład na stronie CKE – zorganizuj sobie sam domową maturę próbną.
 • Zrób listę zagadnień maturalnych, to naprawdę nie zajmie dużo czasu! Odznaczaj na liście zagadnienia opanowane!
 • Ćwicz wypowiedź pisemną! Jeżeli nie masz możliwości poproszenia nauczyciela o sprawdzenie wypowiedzi, może poproś o to kolegę/koleżankę? Lub próbuj krytycznie ocenić się sam, na podstawie wytycznych zamieszczonych w kluczu.
 • Zapoznaj się z wytycznymi odnośnie oceniania zawartymi w informatorze maturalnym (dostępny na stronie CKE) lub w kluczach do oceniania wypowiedzi. Wiedząc CO jest punktowane, na co zwrócić uwagę, a co może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces.

Nauka do matury naprawdę nie musi spędzać snu z powiek! Wystarczy trochę organizacji i systematycznej pracy, aby osiągnąć sukces. Pamiętaj, im więcej ćwiczysz, tym łatwiej będzie Ci rozwiązać zadania z arkusza egzaminacyjnego.

Powodzenia!