fbpx
Menu Zamknij

O czym pamiętać rozpoczynając rok szkolny w trakcie pandemii?

Ręka w górę, kto nie czuł stresu wysyłając w tym roku dziecko do szkoły? Kto choć przez chwilę nie pomyślał, że nauczanie zdalne nie było takie złe? 

Niewątpliwie, powrót do szkoły był konieczny ale po tak długim okresie bez szkół i przedszkoli działających w trybie stacjonarnym, początek września dla większości rodziców był trudny. A jak w tej sytuacji czują się nasze dzieci? Co czują wracając do szkoły w trakcie pandemii? Jak pomóc im odnaleźć się bez stresu w szkolnej rzeczywistości? 

 

  • Pomagajmy, podpowiadajmy, bądźmy obok.

 

Szkoła to nie tylko nauka. To przede wszystkim cenny kontakt z rówieśnikami. Według badań przeprowadzonych po lockdownie ponad połowa ankietowanych uczniów jako najbardziej dotkliwy skutek pandemii wskazała…. samotność. Technologia, mimo niezaprzeczalnych i oczywistych zalet, nigdy nie zastąpi autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Obecnie w szkołach wdrożono szereg wytycznych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 które nieco utrudniają codzienny kontakt i interakcje między dziećmi. Nie oznacza to jednak, że zachowanie dystansu i rozmowa na korytarzu w maseczce jest jedynym scenariuszem społecznej rzeczywistości naszych dzieci. Możemy im pomóc, organizując choćby rowerową wycieczkę dla ich najbliższych przyjaciół. Włączmy się w życie dzieciaków, podpowiadajmy im jak bezpiecznie spędzać czas i reagujmy kiedy to konieczne. Dzieci potrzebują przyjaciół dokładnie tak samo jak my!

 

  • Nie straszmy.

 

Tłumaczmy dlaczego należy przestrzegać nowych wytycznych, rozmawiajmy z dziećmi ale nie zastraszajmy! Dzieci, szczególnie te młodsze, widzą, że szkolne zasady uległy zmianie i muszą rozumieć dlaczego. Spokojne i rzeczowe tłumaczenie przyniesie lepszy efekt niż samo straszenie zachorowaniem. Dzieci przede wszystkim muszą nauczyć się funkcjonować z zachowaniem obowiązujących wytycznych, a żeby tak się stało – muszą je zrozumieć. Obserwujmy nasze dzieci, interesujmy się tym, co przeżywają nasze dzieci w szkole, pokażmy, że ich sprawy są ważne.

 

  • Ustalmy nowy plan dnia.

 

Ustalony porządek dnia wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Ustalmy na nowo reguły: czas na szkołę, czas na odpoczynek, na aktywność ruchową i na naukę. Jeżeli, nawet przez krótki czas, będziemy musieli przejść na nauczanie hybrydowe czy zdalne, ustalony porządek dnia pomoże łatwiej przetrwać ten okres a potem na nowo wrócić do stacjonarnej nauki. Aktywność fizyczna, rower, rolki, krótki mecz koszykówki pomagają obniżyć poziom stresu i poprawiają humor, zatem dbajmy o to, aby nasze dzieci nie rezygnowały z ruchu!

 

  • Nie musimy rezygnować z wszystkich zajęć dodatkowych.

 

Twoje dziecko chciało rozpocząć naukę nowego języka obcego? A może potrzebuje wsparcia z matematyki? Pamiętajmy, że większość szkół oferuje możliwość nauczania online! Jeżeli nie chcecie w tym roku kontynuować zajęć stacjonarnych – taka opcja jest najlepszym rozwiązaniem. Twoje dziecko może się  uczyć języków czy korzystać z przygotowania do egzaminów w wyjątkowo bezpiecznej formie – z własnego domu. W naszym Centrum proponujemy szeroki zakres zajęć online, prowadzonych przez doświadczony zespół Edumotiv. Gwarantujemy wysoki poziom zajęć oraz ich skuteczność, e-learning to również ułatwienie logistyczne dla wszystkich Rodziców! 

Rok szkolny, który właśnie rozpoczęliśmy może być dla nas nie lada wyzwaniem i prawdopodobnie nie raz nas zaskoczy. Czeka nas prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Z pozytywnym nastawieniem, spokojem i rozsądnym reagowaniem na pewno uda się przetrwać ten trudny czas i nauczyć nowych, cennych umiejętności.