fbpx
Menu Zamknij

Jak pomóc dziecku znaleźć hobby?

Nie można przecenić znaczenia hobby. Pozwala rozwijać talenty, uczy skrupulatności, systematyczności i wytrwałości. W jaki sposób pomóc swojemu dziecku odnaleźć własną pasję?

 

Niezależnie od tego, ile lat ma Twoje dziecko z pewnością wiesz, czym się interesuje. Być może lubi rysować, konstruować budowle z klocków, zgłębiać tajniki przyrody, grać na instrumencie, albo uprawiać sport. Co ważne, zainteresowania te mogą zmieniać się z czasem, warto jednak pamiętać, że każde z nich – nawet tymczasowe – głęboko wpływają na dalszy rozwój dziecka.

 

Hobby – dlaczego dziecko powinno je mieć?

 

Zgłębianie zainteresowań naszego dziecka to najbardziej efektywna forma odnalezienia jego pasji, która może mu pomóc w wielu kwestiach. Hobby uczy:

 • jak się relaksować
 • odkrywać nowe umiejętności i talenty
 • komunikacji intepersonalnej
 • konstruowania narracji o sobie (“jestem…, lubię…, potrafię…”)
 • własnej wartości
 • wytrwałości i systematyczności
 • dzielenia się swoimi osiągnieciami z innymi.

Dodatkowo hobby pozwala poznać uczucie satysfakcji i rozwija ambicję. Wszystkie te umiejętności przydają się zarówno w nauce, jak i później – w karierze zawodowej i w życiu prywatnym.

 

Porady dla rodzica – jak rozwijać zainteresowania dziecka?

 

Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku odnaleźć hobby, możesz wypróbować poniższe wskazówki.

 

 • Zrób listę zainteresowań dziecka. Zaangażujcie się w to we dwójkę – jeśli dziecko jest starsze, możesz pokusić się o rozmowę, dlaczego to konkretne zajęcie sprawia mu przyjemność. Następnie zastanów się, w jaki sposób można przekuć je w hobby (przykładowo: jeśli dziecko lubi rysować, ale lubi też komputery, można zastanowić się nad grafiką komputerową etc.)
 • Bądź pionierem i pokazuj mu nowości. Zabieraj dziecko w nowe miejsca, pokazuj mu nowe zajęcia, wspólnie słuchajcie muzyki, oglądajcie filmy, czytajcie książki. Wykorzystuj każdą sytuację do wprowadzenia jakiegoś nowego pojęcia czy zagadnienia – np. wspólne gotowanie jest świetnym sposobem na rozwijanie tematów przyrodniczych, miejski spacer – kulturalnych, a spotkanie ze znajomymi do opowiedzenia o zawodach przez nich uprawianych.
 • Daj dziecku czas na realizację jego hobby. Chociaż może się to wydawać oczywiste, niekiedy możemy mieć tendencję do zapominania, że nasza pociecha potrzebuje czasu “dla siebie”. Jeśli zapełnimy jej czas z góry zaplanowanymi zajęciami, nie będzie mieć go na realizowanie hobby.
 • Pomóż dziecku rozwijać swoje umiejętności. Chociaż jest to zależne od hobby, często zdarza się, że dziecko nie będzie w stanie przekroczyć pewnego progu bez naszej pomocy. Jeśli nasza córka czy syn nie są pewni, co robić dalej, pomóżmy rozwiązać ten problem. Jeśli mają pewność, co dalej zrobić, wspierajmy i kibicujmy.
 • Pamiętaj, że wszystko płynie 🙂 Niektóre hobby pozostają z nami do dorosłości, inne – szczególnie te z wczesnego dzieciństwa – pozostawiamy za sobą w okresie dojrzewania. Jeśli widzimy, że nasze dziecko straciło zapał do swojego dotychczasowego hobby, nie zmuszajmy go do kontynuowania. Warto jednak pomóc mu poszukać alternatywy.

 

Zacznij od podobieństw

 

Jeśli Twoje dziecko od zawsze przejawiało zainteresowanie ruchem, warto wspólnie pomyśleć o zapisaniu go do drużyny lub na zajęcia ze sportu, który lubi. Jeżeli posiada mocne umiejętności lingwistyczne – dobrym rozwiązaniem okażą się zajęcia językowe. Dzieci lubiące doświadczenia fizyczne, zainteresowanie dokumentami naukowymi, mogą odnaleźć przyjemność w warsztatach przyrodniczych i matematycznych. Pamiętajmy jednak, aby zapisując dzieci na dodatkowe zajęcia, wziąć pod uwagę ich zdanie – nigdy nie decydujmy samodzielnie, co może sprawić im przyjemność.