fbpx
Menu Zamknij

Jak osiągnąć biegłość w angielskim? – TOP TIPS

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Przecież nie uczymy się po to, aby zapomnieć. Dlaczego więc tak często w sytuacji kiedy potrzebujemy języka użyć, czyli po prostu z kimś porozmawiać, nagle w głowie zamiast zestawu słówek z ostatniego rozdziału podręcznika odnajdujemy tylko czarną dziurę?  Richard Graham, poliglota, twórca nowoczesnej metody nauki angielskiego – Genki English – opartej na kreatywnym myśleniu oraz  angażowaniu emocji i zmysłów, o której więcej możesz przeczytać tutaj (http://edumotiv.pl/blog/genki-english-nowoczesny-sposob-na-pokonanie-nudy-i-swietne-efekty-w-nauce-angielskiego/), stworzył listę 28 rad, jak uczyć się angielskiego, tak aby biegle się nim posługiwać.

 1. Bądź pewny, że możesz być dobry z angielskiego.

Każdy może nauczyć się mówić płynnie po angielsku. Pochodzenie nie ma znaczenia, w obecnych czasach dla większości ludzi posługujących się angielskim jest on drugim lub trzecim językiem. Nie musisz nawet ruszać się z domu. W dobie Internetu, telewizji i powszechnego dostępu do wiedzy, możesz zacząć mówić płynnie, siedząc przed komputerem w swoim pokoju. Nieważne gdzie mieszkasz. Ważne, czy naprawdę tego chcesz.

 1. Pamiętaj, że to proste!

Uważasz, że angielski jest trudnym językiem? Może trudniejszym niż twój ojczysty? Skąd możesz wiedzieć, jeśli jeszcze nigdy go nie używałeś? W porównaniu do operacji mózgu albo fizyki kwantowej angielski to nic trudnego, to tylko kolejna umiejętność jak jazda na rowerze czy prowadzenie samochodu. Możesz ją nabyć, jeśli tylko włożysz trochę wysiłku. 

 1. Rób to co kochasz! Tylko po angielsku.

Najchętniej i najłatwiej uczy się tego, co się lubi. Spraw zatem, aby nauka angielskiego nie była dla ciebie męczącą pracą, ale ekscytującą zabawą.  Masz jakieś pasje? Moda, łowienie ryb, może słuchanie muzyki czy czytanie książek. Wybierz coś, co sprawia ci radość i połącz to z nauką języka angielskiego.

 1. Wyznacz cel.

Co możesz osiągnąć, skoro nie masz żadnego celu do osiągnięcia? Może potrzebujesz certyfikatu do pracy, czeka cię podróż biznesowa za granicę lub jest osoba, z którą chcesz rozmawiać po angielsku? Zdecyduj i zapisz cel, do którego będziesz dążyć, będzie a to zmotywuje cię do codziennej pracy.  A co jeśli nie masz konkretnego celu do osiągnięcia? Wyobraź sobie, jak dużo potrafisz powiedzieć o swojej pasji po polsku, teraz pomyśl, jak wspaniale byłoby tak dobrze umieć angielski, aby podzielić się twoim hobby ze wszystkimi. Od teraz to będzie twoim celem.

 1. Stwórz wizualizacje.

Jeśli nie masz konkretnych zainteresowań, spróbuj tego! Zamknij oczy. Wyobraź sobie siebie w przyszłości. Mówisz biegle po angielsku. Z kim rozmawiasz? Z królową Anglii? Prezydentem USA? Może z prezesem twojej firmy? A może z fantastyczną dziewczyną/chłopakiem z zagranicy? Śmiejecie się i żartujecie. Rozumiesz każde słowo. Zachowaj ten obraz w pamięci, niech stanie się twoim nowym celem, do którego będziesz dążyć.

 1. Nie przejmuj się zdaniem innych.

Pamiętaj, że uczysz się przede wszystkim dla siebie i dążysz do obranego celu. Nie przepuszczaj okazji do rozmowy z obawy przed popełnieniem błędu.  Nie bój się mówić i bądź dumny z tego, co już osiągnąłeś. Nie mów, że nie masz czasu, że jesteś nieśmiały, lub że ktoś inny zrobi to lepiej. Zamiast szukać wymówek – mów, trenuj i bądź inspiracją dla innych.

 1. Weź odpowiedzialność za swoje życie.

Mogłeś mieć trudny start w życiu, nie mieć okazji do nauki języka obcego. Zostaw przeszłość za sobą i nie obarczaj winą innych. Weź odpowiedzialność za swoje życie i za swój sukces. Zarządzaj odpowiednio swoim czasem. To jak dobrze będziesz znał angielski, zależy tylko od ciebie!

 1. Myśl pozytywnie.

Nasze myśli wpływają na nasze działania. Nie zrażaj się porażkami, nie schodź z drogi do twojego celu i myśl pozytywnie o przyszłości.

 1. Małymi kroczkami.

Nie od razu Kraków zbudowano. Bardziej efektywne będzie przeczytanie codziennie krótkiego artykułu, wysłuchanie podcastu, obejrzenie filmiku na YouTube  niż cały weekend nauki słówek. Ucz się małych partii materiału każdego dnia, niech stanie się to twoją codzienną rutyną.  W ten sposób z każdym dniem przybliżasz się do zdobycia twojego celu.

 1. Nie rozstawaj się z słuchawkami.

W ciągu każdego dnia pojawia się wiele momentów, które możesz wykorzystać na naukę angielskiego. Po drodze do szkoły czy pracy, gdy przygotowujesz sobie kanapki lub sprzątasz mieszkanie. Wykorzystaj każdą chwilę na słuchanie kursów angielskiego, audiobooków czy podcastów. Będziesz zaskoczony jak wiele się nauczysz. Nie zapomnij jednak,  że słuchanie to nie wszystko, chcesz przecież nie tylko rozumieć ale przede wszystkim mówić po angielsku. Jeśli tylko masz taką możliwość powtarzaj na głos, to co słyszysz w nagraniach.

 1. Zwróć uwagę na materiały, z których korzystasz.

Jeśli kupujesz książki czy kursy językowe, zaopatrz się w kilka z różnych wydawnictw. Niestety często trafiają się podręczniki zawierające wiele błędów lub uczące w nieprawidłowy sposób. Korzystając z różnorodnych materiałów, unikniesz niepotrzebnych pomyłek. To samo dotyczy różnych edukacyjnych stron internetowych.

 1. Każdy krok się liczy.

Nauka angielskiego jest jak odkładanie oszczędności w banku. Za każdym razem kiedy wpłacasz na nie nawet niewielkie kwoty, twoje oszczędności rosną i rosną. Tak samo jest z nauką angielskiego. Inwestuj w siebie każdego dnia, aby minuta po minucie stawać się profesjonalnym English speaker.

 1. Pracuj rozsądnie, nie ciężko.

Uczyłeś się angielskiego przez 6 lat podstawówki, 3 gimazjum oraz liceum i nadal nie umiesz mówić płynnie? To dlatego, ze pracowałeś ciężko, a nie z głową.  Obecny system szkolnictwa oparty jest na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, zamiast na rozwijaniu umiejętności komunikacji. Teraz gdy masz wyznaczone nowe cele, nową determinację i motywację, skup się na osiąganiu. Pamiętaj, że 5 minut praktyki i rozmowy po angielsku będzie więcej warte, niż godziny spędzone nad książkami do gramatyki.

 1. Wykorzystuj każdą szansę. 

Kiedy pojawia się możliwość mówienia po angielsku, wykorzystaj ją. Nie daj się pożreć wstydowi czy lękowi. Każdy popełnia błędy, dzięki nim się uczymy. Im częściej będziesz rozmawiał z innymi, tym większą pewność siebie zyskasz. Otworzą się przed tobą nowe możliwości, a kolejne okazje pojawią się same.

 1. Pobierz słownik elektroniczny.

Telefon masz ze sobą zawsze. Zainstaluj na nim słownik elektroniczny lub aplikacje do nauki słówek. Dzięki temu gdy tylko usłyszysz nowe słowo, możesz je zapamiętać i sprawdzić jego znaczenie w wolnej chwili. Dzięki temu uczysz się słów w jakimś kontekście, co pomaga lepiej je zapamiętać.

 1. Gdy budzisz się rano…

Trik, który pomaga oswoić się z codziennym używaniem języka obcego. Kiedy obudzisz się rano pomyśl po angielsku, co masz do zrobienia tego dnia np. „What time is it? Quick, I’ve got to get a shower, then…”. Jeśli natrafisz na słowa, których nie znasz, sprawdź je, a przez codzienne powtarzanie szybko je zapamiętasz.

 1. Nie zaczynaj od czytania.

Słuchanie i oglądanie jest zdecydowanie lepsze na początek nauki. Dzięki temu od razu uczysz się prawidłowej wymowy słów. W języku angielskim występuje wiele zasad dotyczących wymowy, najlepiej zatem uczyć się przez słuchanie i powtarzanie wyrazów. Nie martw się, na czytanie  Shakespeare w oryginale przyjdzie jeszcze czas.

 1. A idąc w nocy spać….

Kiedy kładziesz się spać, opowiedz o tym, co robiłeś przez cały dzień. Mów na głos, to pozwoli ci poćwiczyć prawidłową wymowę. Nagraj się na dyktafon, dzięki temu będziesz mógł poprosić swego nauczyciela o przesłuchanie nagrania w celu skorygowania ewentualnych błędów.

 1. Bądź szczery.

Kiedy słyszysz „Wow, świetnie mówisz po angielsku!” nie odwracaj się i nie udawaj, że to nie prawda. Uczysz się przecież właśnie po to, żeby umieć i czasami zabłysnąć swą wiedzą. Jeśli ktoś cię chwali, podziękuj i bądź z siebie dumny. Zasługujesz na to!

 1. Zaangażuj swoje otoczenie.

Rodzinę, przyjaciół, bliskich. Będziecie się razem uczyć, wspierać i świetnie bawić. Możesz np. ustalić godzinę w ciągu dnia, kiedy wszyscy rozmawiają tylko po angielsku, kto się zapomni i powie coś po polsku zmywa po obiedzie, albo odkłada pieniądze do specjalnego słoika. Możesz zaangażować swoje dzieci do zabaw po angielsku lub współpracowników do organizowania spotkań tylko w języku angielskim. Ogranicza cię tylko twoja pomysłowość.

 1. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz  rozmowa.

Radzisz sobie już całkiem dobrze. Słuchasz materiałów i codziennie mówisz po angielsku. Czas wejść na wyższy poziom. Teraz musisz zacząć rozmawiać z innymi ludźmi najlepiej native speakers of English w realnych sytuacjach. Znajdź obcokrajowców w twoim mieście i zaproponuj im pomoc lub darmowe lekcje twojego ojczystego języka. Poszukaj osób w Internecie, z którymi mógłbyś rozmawiać. W ten sposób nie tylko nauczysz się płynnej, naturalnej rozmowy, ale też poznasz wiele ciekawych osób.

 1. Wyjedź na zagraniczne wakacje, to wcale nie musi dużo kosztować.

To nieprawda, że zagraniczne wakacje muszą być bardzo drogie. Zaplanuj wyjazd dużo wcześniej, dzięki temu znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert. No i oczywiście podróżuj na własną rękę. Na wycieczce z biurem podróży jesteś jak w zamkniętej bańce, nie musisz mówić po angielsku, inni rozwiążą wszystkie napotkane po drodze problemy.  Zamiast tego sam zarezerwuj lot i hotel i bądź gotowy na wszystkie przygody, które mogą cię spotkać. Przecież świetnie sobie poradzisz, znasz już angielski. 

 1. Zapomnij o pisaniu.

Jaką część twojej codziennej komunikacji zajmuje pisanie/czytanie, a jaką mówienie/słuchanie? Taka samą proporcje powinieneś zachować podczas nauki angielskiego.  Dla większości ludzi oznacza to ok 90% nauki mówienia i słuchania, skoncentruj się zatem głównie na tym.

 1. Czytanie – nauka poprzez znajomość tzw. phonics.

Jeśli zależy ci na szybkiej nauce czytania, zacznij od poznania głosek oraz dyftongów, czyli dźwięków jakie mogą tworzyć litery. Zajmie ci to kilka wieczorów, a będziesz umiał przeczytać 80% angielskich słów.

 1. Oglądaj programy w telewizji po angielsku.

Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od oglądania prostych programów rozrywkowych, raz w tygodniu. Później możesz powoli przejść do filmów czy seriali w oryginale ( z napisami po polsku , a następnie po angielsku). Nie martw się jeśli na początku nie zrozumiesz wszystkiego, z czasem będziesz umieć coraz więcej i oglądanie po angielsku stanie się dla ciebie czystą przyjemnością.

 1. Skup się na jednym celu.

Pamiętasz cel, który sobie wyznaczyłeś? Dobrze, więc skup się na nim. Nie rozpraszaj się wyznaczaniem kilkunastu innych w tym samym czasie. Zajmij się nauką angielskiego, osiągnij cel, a dopiero później wyznacz kolejny. 

 1. Możesz to zrobić!

Kluczem jest pewność siebie i wiara w swoje możliwości. Nie rezygnuj, nie poddawaj się, to tylko nauka języka obcego, nie fizyka kwantowa. Uwierz, że możesz to zrobić, uwierz, że będziesz wspaniale mówił po angielsku i tak się stanie.

 1. Zacznij od zaraz.

Nie czekaj do jutra. Jutro nie nadejdzie nigdy, zacznij od dziś, od zaraz, od teraz. Niech angielski towarzyszy ci wszędzie, gdzie to możliwe. Zanurz się w języku, poczuj przyjemność z kontaktu z nim, a biegłość w posługiwaniu się nim przyjdzie szybciej, niż mogłoby ci się wydawać.