fbpx
Menu Zamknij

10 kroków do lepszej komunikacji

Każdy z nas marzy o umiejętności dobrej rozmowy z drugim człowiekiem. Jako istoty społeczne posługujące się wysoce rozwiniętym systemem znaków jakim jest język, na co dzień  wchodzimy w słowne interakcje z partnerami, dziećmi, rodzicami, kolegami, nauczycielami czy pracodawcami. Często znamy nie tylko język ojczysty, ale przynajmniej jeden język obcy. Niestety prowadząc rozmaite dialogi wciąż potykamy się o przeszkody, które zakłócają naszą komunikację, czyniąc ją zbyt mało skuteczną, satysfakcjonującą czy po prostu przyjemną.

Poniżej znajdziecie wskazówki, jak rozmawiać lepiej, a dzięki temu, jak żyć lepiej – tracąc mniej czasu, mając mniej stresu i zyskując możliwość bycia w bliższej relacji z drugim człowiekiem.

KROK 1

Rozmawiając  skoncentruj się na rozmowie, a nie na innych sprawach. Wielozadaniowość nie przynosi dobrych efektów. Skup się na rozmówcy, bądź tu i teraz.

KROK 2 

Nie perroruj – pisz bloga lub pamiętnik, jeśli nie chcesz słuchać wypowiedzi innych z wyjątkiem własnych. Rozmawiając odejdź od siebie, przyjmij, że możesz się dowiedzieć czegoś nowego od drugiej osoby. Okaż autentyczne zainteresowanie inną opinią.

KROK 3 

Zadawaj tzw. pytania szczegółowe zaczynające się od słów: jak, dlaczego, gdzie, kiedy, kto … ? Unikaj pytań typu Czy…? sugerujących wyłącznie zdawkową odpowiedź TAK lub NIE.

KROK 4 

Nie odpływaj w trakcie rozmowy w świat swoich myśli i emocji. To wymaga wysiłku, ale nie przestawaj słuchać tego, co mówi rozmówca. Bądź uważny. Możesz zadawać pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz, jeśli chcesz upewnić się, że dobrze rozumiesz lub jeśli chcesz podtrzymać dobry kontakt. 

KROK 5

Jeśli czegoś nie wiesz, przyznaj się do tego. Zawsze możesz obiecać, że poszukasz odpowiedzi na zadane pytanie.

KROK 6 

Nie przyrównuj swoich przeżyć do przeżyć rozmówcy. Nie przywołuj swego doświadczenia, jeśli mowa jest o doświadczeniu drugiej osoby. W dialogu ważniejsze jest TY niż JA.

KROK 7

Nie powtarzaj tego samego kilka razy.

KROK 8

Nie podawaj zbyt wielu szczegółów, które są zbędne oraz mogą znudzić i osłabić koncentrację rozmówcy.

KROK 9 

Słuchaj po to, żeby zrozumieć, a nie po to, żeby odpowiedzieć na to, co mówi druga osoba.

KROK 10

Bądź naprawdę  zainteresowany drugim człowiekiem i przygotowany na to, że może cię w jakiś sposób zadziwić. Częściej miej umysł otwarty, a usta zamknięte.

Wykonanie nawet jednego z tych kroków może sprawić, iż jakość Waszych rozmów się poprawi, a zadowolenie z relacji międzyludzkich i poziom szczęścia znacząco wzrośnie.

Czego serdecznie Wam życzymy w Nowym Roku 2021!