fbpx
Menu Zamknij

Halloween – od celtyckiego festynu do współczesnych obchodów

Halloween lub All Hallows’ Evening (czyli wieczór wszystkich świętych) to święto obchodzone w wielu krajach na całym świecie 31 października, czyli dzień przed chrześcijańskim świętem Wszystkich Świętych. Skąd wzięło się to święto i z jakimi zwyczajami się wiąże?

Geneza Halloween

Dokładna geneza Halloween nie jest znana, ale można przyjąć, że święto to wywodzi się ze starożytnego celtyckiego festynu Samhain kończącego zbiory i „witającego” zimę. Zima była w tamtych czasach okresem zmagania się z głodem, chłodem i brakiem słońca. Ludzie rozpalali ogniska i ubierali oryginalne kostiumy, aby przyciągnąć dobre duchy i odegnać złe. Celtyccy kapłani (Druidzi) uważali, że w dzień Samhain zacierała się granica pomiędzy światem ludzi żywych a umarłych, w związku z czym duchom łatwiej było się przedostać na drugą stronę.

W VIII wieku, Papież Grzegorz III zatwierdził 1 listopada jako czas upamiętnienia świętych. Dzień wszystkich świętych w niedługim czasie przejął część tradycji od święta Samhain. Dzień poprzedzający to święto został nazwany All Hallows’ Eve a następnie Halloween. Halloween – jak każde święto – ewoluowało w ciągu stuleci, włączając w swoje obchody takie aktywności jak: cukierek albo psikus (ang. trick or treating) czy wydrążanie dyni (ang. carving jack-o-lanterns).

Obchody Halloween były zabronione w Nowej Anglii z powodu dominującej tam religii protestanckiej. Rejony południowe, w tym Irlandia były mniej restrykcyjne, dzięki czemu święto to przetrwało w tamtych regionach. W Ameryce Północnej Halloween zostało spopularyzowane właśnie przez Irlandczyków emigrujących w różne części świata w XIX wieku.

Zwyczaje Halloween

  • Straszne farmy (ang. scary farm) – duże pomieszczenia z oryginalną scenerią przypominające filmy grozy, gdzie młodzież urządza zabawy halloween’owe.
  • Na początku XIX wieku powstał ruch w Ameryce mający za zadanie przekształcić Halloween w święto łączące sąsiedzkie społeczności. Wymyślono zabawę cukierek albo psikus (ang. trick-or-treating) – rozrywka dla młodszych dzieci, które przebrane chodzą od domu do domu odwiedzając sąsiadów i prosząc ich o cukierki. Jeżeli dziecko nie otrzyma cukierka, to w zamian może spłatać gospodarzowi figla.
  • Apple bobbing – zabawa, w której bez użycia rąk należy ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Młode dziewczyny wierzą, że w ten sposób mogą przepowiedzieć sobie imię lub wygląd przyszłego męża.
  • Przeskakiwanie przez zapalone świece ustawione w kółku – płomień, który nie zgaśnie oznacza szczęście w danym miesiącu.
  • Rzucanie orzechem do płonącego ogniska – pęknięcie orzecha z trzaskiem oznacza odwzajemnioną miłość.