fbpx
Menu Zamknij

Dlaczego warto uczyć się języków obcych – czyli o zaletach wielojęzyczności

Jakich języków obcych warto uczyć się w obecnych czasach? Bardzo ważne jest, aby wytyczyć sobie jasno określony cel podjęcia nauki. Niektórzy z nas uczą się ze względów praktycznych, inni traktują to zajęcie jako hobby, rozrywkę czy też poddają się modzie na naukę danego języka – na przykład hiszpańskiego czy chińskiego. Podpowiadamy, dlaczego warto uczyć się języka obcego i który z nich wybrać.

„Uczenie się czegoś nowego oznacza przemianę sposobu, w jaki działa mózg” Dr. Pascale Michelon – Washington University

Co może być naszym celem i skąd możemy czerpać motywację do nauki?

Może nim być znalezienie pracy w kraju lub za granicą, a przy tym poprawa statusu materialnego, zamiar podjęcia studiów w innym kraju, chęć podróżowania i poznawania obcych kultur, porozumiewania się z rodziną lub przyjaciółmi z zagranicy, czytania lub oglądania filmów w oryginale czy też po prostu osobisty rozwój i większe poczucie pewności siebie.

Nauka języka – super trening dla mózgu

Ponadto nauka języka obcego to świetny trening dla naszego mózgu, dzięki któremu zwiększa się gęstość tzw. substancji szarej, zawierającej większość neuronów oraz synaps mózgowych, co z kolei sprawia, że mózg staje się aktywniejszy, bardziej elastyczny i sprawniejszy. Ucząc się i nabywając nowych umiejętności, stymulujemy swoje neurony do tworzenia nowych połączeń. Zjawisko to nazywa się plastycznością synaptyczną, czyli zdolnością synaps do formowania połączeń z innymi synapsami.

Czy wraz z wiekiem tracimy możliwość uczenia się nowych rzeczy? Wielu ludzi uważa, że tak i w związku z tym przekonaniem niechętnie lub wcale nie podejmuje wielu zadań czy wyzwań wiążących się z nauką czegoś zupełnie nowego, na przykład języka obcego. Sami w ten sposób ograniczają własny rozwój, obniżają samoocenę oraz tracą kolejne życiowe szanse na coś lepszego.

Tymczasem prawda jest taka, że każdego dnia w ludzkim mózgu – tak dziecka jak i osoby dojrzałej – powstają tysiące nowych komórek nerwowych, które mogą stworzyć miliony nowych połączeń.

Ponadto dowiedziono, iż ucząc się nowych rzeczy można powstrzymać lub opóźnić ewentualne pojawienie się takich chorób neurologicznych jak Alzheimer czy demencja. Nasz mózg tak naprawdę potrzebuje się uczyć, jest głodny wiedzy i nowych umiejętności. Jeśli poddajemy go częstemu treningowi, to zyskujemy dobrą pamięć, jesteśmy bardziej kreatywni, potrafimy łatwiej i sprawniej rozwiązać niejeden trudny problem, wolniej się starzejemy. Wymienione wyżej fakty mogą być dla nas wystarczającą pozytywną motywacją do nauki.

Jakich języków warto się uczyć?

Na jakie języki obce najlepiej postawić? Czego uczyć się oprócz angielskiego?

Znajomość angielskiego, a szczególnie na poziomie biegłości językowej (C1 lub C2), jest z pewnością w obecnych czasach bardzo ważna i cenna, lecz warto zaimponować potencjalnym pracodawcom znajomością przynajmniej jeszcze jednego języka obcego.

Niemiecki, francuski czy hiszpański – te języki są najczęściej nauczane i popularne w Polsce, ale dają nam mniejszą szansę, aby szczególnie wyróżnić się na rynku pracy.

Jakie inne języki obce można więc wybrać?

Coraz większą przydatność ma i z pewnością zyska w przyszłości język rosyjski. Podobnie jak bardziej egzotyczne oraz niszowe: język chiński, japoński czy arabski. Warto również uczyć się języków skandynawskich: duńskiego, szwedzkiego czy norweskiego.

Jeśli nie uczyłeś się języka obcego jako dziecko czy nastolatek, kiedy mózg jest bardziej plastyczny, a narządy mowy bardziej elastyczne, to w każdym momencie swego życia – nawet będąc na emeryturze – możesz zrobić sobie prezent i podjąć wyzwanie, jakim będzie nauka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, chińskiego czy jakiegokolwiek innego języka, który ci się podoba.

Nawet małymi kroczkami można zajść daleko! Powodzenia!