fbpx
Menu Zamknij

Egzaminy tuż tuż. Co robić, żeby przetrwać najbliższe dni i zdać jak najlepiej?

Już za kilka dni egzaminy gimnazjalne, a za kilkanaście matura. Ogromny wysiłek dla umysłu. Co robić, aby na finiszu przygotowań pozostać w dobrej kondycji fizycznej jak i psychicznej?
Jak spędzić ostatnie dni przed egzaminem?
Oto kilkanaście sprawdzonych wskazówek:
1. Starannie zaplanuj powtórki materiału i stosuj sprawdzone triki mnemotechniki ułatwiające szybsze i trwalsze zapamiętywanie (wyróżnianie w tekście, mapy myśli, diagramy, rysunki, fiszki, głośne powtarzanie i itp.).
2. Weź udział w koleżeńskich sesjach powtórkowych – w wyznaczonym czasie skupcie się wspólnie na jakimś zagadnieniu, zadając sobie wzajemnie pytania i udzielając odpowiedzi. Wyjaśnianie kwestii innej osobie może wiele rozjaśnić nam w głowie. Starajcie się nawzajem wspierać i pokazywać, ile umiecie, zamiast panikować.
3. Ćwicz wymagany zakres materiału, rozwiązując stare arkusze egzaminacyjne. Istnieje coś takiego jak inteligencja testowa, którą można rozwinąć, wykonując tyle testów, ile się tylko da.
4. Rób sobie regularne przerwy w nauce – to bardzo pomaga w utrwaleniu wiadomości. Wyjdź na spacer lub zrelaksuj się robiąc to, co lubisz.
5. Pamiętaj o wysypianiu się! Przynajmniej 8 godzin snu jest ci naprawdę potrzebne szczególnie teraz. W trakcie snu mózg wypoczywa i dochodzi do konsolidacji materiału oraz wzmocnienia śladów pamięciowych.
6. Jedz wartościowe pokarmy wspierające pracę mózgu, np.: ryby, orzechy, produkty pełnoziarniste, borówki, czarne porzeczki, pomidory, jajka, nasiona dyni, brokuły. Zapomnij lub mocno ogranicz fast food i słodycze.
7. Pij dużo wody! Brak właściwego nawodnienia powoduje większy stres i gorsze funkcjonowanie mózgu.
8. Unikaj spędzania czasu przed ekranem telewizora, komputera czy smartfona. Ogranicz go do niezbędnego minimum.
9. Skoncentruj się na tym, co umiesz, nie przejmuj się tym, czego nie zdążyłeś zrobić.
10. Ostatni wieczór przed egzaminem staraj się spędzić bez książek i nauki. Daj mózgowi czas na konieczny relaks i konsolidację materiału.
11. Dobrze zaplanuj dzień egzaminu – kiedy wstać, co zjeść (odżywcze śniadanie to podstawa!), w co się ubrać, co ze sobą zabrać – legitymację, przybory do pisania i rozwiązywania zadań z matematyki, drugie śniadanie, wodę, chusteczki higieniczne, niezbędne leki. Zastanów się. ile czasu przeznaczyć na dojazd, aby na pewno się nie spóźnić.
12. Pamiętaj o głębokim i rytmicznym oddychaniu, wstrzymywanie oddechu sprzyja lękowi i ogranicza możliwości naszego umysłu.
13. Na egzaminie zacznij rozwiązywać zadania, co do których masz największą pewność. Następnie przejdź do tych, które wydają się być trudniejsze. Nie skupiaj się zbyt długo na zadaniu, do którego zupełnie nie wiesz, jak się zabrać. Wróć do niego później.
14. Angielskie powiedzenie brzmi: TAKE YOUR TIME czyli dosłownie: WEŹ SWÓJ CZAS – nie śpiesz się, sprawdź odpowiedzi i ich sposób przeniesienia na kartę odpowiedzi, nie oddaj testu zbyt szybko i pochopnie, to nie wstyd siedzieć na egzaminie do samego końca jego trwania.

DASZ RADĘ! POWODZENIA!
YOU CAN DO IT! GOOD LUCK! 