Jedni mówią, że jest bardzo trudny, inni natomiast, że brzydko brzmi, ale jedno nie ulega wątpliwości – znajomość języka niemieckiego może być bardzo przydatna.
- Dla około 120 milionów ludzi na świecie niemiecki jest językiem ojczystym. Jak to możliwe? W samej tylko Europie mówi się po niemiecku w pięciu krajach: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie oraz Luxemburgu. Po niemiecku „dogadasz się” nawet w afrykańskiej Namibii, gdzie ma on status języka narodowego!
- Około 14 milionów ludzi na świecie uczy się niemieckiego, jako języka obcego. W Polsce zaraz po języku angielskim jest on drugim najczęściej nauczanym językiem. Nic w tym dziwnego, skoro RFN jest naszym bezpośrednim sąsiadem.
- Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, dlatego umiejętność posługiwania się językiem niemieckim zwiększa nasze szanse zatrudnienia na rynku pracy.
- Wielu Polaków wyjeżdża do Niemiec w celach zarobkowych, najczęściej do prac sezonowych w rolnictwie oraz w charakterze opiekuna osób starszych lub chorych. Znajomość języka niemieckiego jest wówczas bardzo potrzebna, jeśli nie konieczna.
- Niemiecki wcale nie jest taki trudny, zwłaszcza jeśli zna się już angielski. Oba języki należą do grupy języków germańskich i mimo, iż brzmią całkiem inaczej, istnieje między nimi wiele podobieństw.
- Wiele słów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego, co sprawia, że często możemy się domyślać, co dane słowo znaczy, np. der Schlafrock – szlafrok, das Feuerwerk – fajerwerk, malen – malować.
- Dzięki funduszom europejskim i programom takim, jak Erasmus wielu studentów z Polski wyjeżdża do krajów niemieckojęzycznych na stypendia i studiuje na niemieckich uczelniach.
- Turystycznie kraje niemieckojęzyczne mają bardzo wiele do zaoferowania. Bogactwo kultury tego obszaru Europy niemal rzuca na kolana. Tym, którzy nie bardzo lubią zwiedzać można zaproponować wspaniałą sieć dróg rowerowych w Niemczech lub niezliczoną ilość tras narciarskich w Austrii.
- Jeśli ktoś lubi polską kuchnię, nie pogardzi również kuchnię niemiecką. Otóż Niemcy są krajem, w którym można znaleźć ok. 300 gatunków chleba oraz ok. 1500 rodzajów kiełbasy. No, a do tego jeszcze narodowy napój Niemców, czyli piwo! W Niemczech jest go ponad 6000 gatunków. Nic dziwnego, że najsłynniejszym niemieckim świętem jest Oktoberfest.
- Niemiecki jest językiem kultury i nauki. Ten, kto go zna, może zapoznać się z dziełami wybitnych filozofów, pisarzy, poetów oraz naukowców w oryginale.