fbpx
Menu Zamknij

Wakacyjne sposoby na naukę języków obcych

Szukasz sprawdzonych sposobów na naukę języków obcych w trakcie wakacji? Zastanawiasz się, jak przyjemnie, a jednocześnie pożytecznie zorganizować wolny czas dzieci? Przedstawiamy 10 możliwości które sprawią, że Twoja pociecha zwiększy swoje kompetencje językowe i do tego będzie świetnie się bawić!

1. Obozy językowe za granicą i w kraju, półkolonie z językiem obcym

Dzieci dzielą się na takie, które lubią wyjazdy na obozy i takie, które niekoniecznie za tym przepadają. Jeśli Twoja pociecha uwielbia taki sposób spędzania wakacji, możesz przemyśleć zorganizowanie jej wyjazdy na obóz, gdzie język gra główną rolę. Najbardziej efektywne mogą wydawać się obozy zagraniczne, w trakcie których dzieci (i młodzież) ma okazję zanurzyć się w danym języku w jego naturalnym “miejscu występowania”. Takie obozy bez wątpienia mają wiele zalet, ale najczęściej bywają też stosunkowo drogie. Wybierając obóz warto zwrócić uwagę na jego program i czy faktycznie uczestnikom zapewniana jest odpowiednia ilość atrakcji umożliwiających (przyjemną) naukę. Czas wolny jest istotny, ale należy pamiętać, że młodzież może mieć tendencję do przebywania w gronie pozostałych uczestników i rozmawiać po polsku, zamiast korzystać z możliwości rozwoju lingwistycznego.

 

Ciekawą alternatywą są półkolonie, które nie wymagają wysyłania dziecka na dłuższy czas i zajmują mu po kilka godzin dziennie. To dobra opcja zarówno dla dzieci, jak i pracujących rodziców małych pociech, których nie można jeszcze samodzielnie zostawić bez opieki. Półkolonie są prowadzone w ośrodkach językowych, różnorodnych placówkach edukacyjnych i niektórych szkołach. Podobnie jak w przypadku obozów, warto sprawdzić ich program i kierować się jego atrakcyjnością.

2. Kursy letnie w mieście

Kursy letnie tym różnią się od półkolonii, że są zdecydowanie bardziej intensywne. Odbywają się kilka razy w tygodniu i mają za zadanie przekazać możliwie dużo informacji i zwiększyć kompetencje językowe w stosunkowo krótkim czasie. Bazują na różnorodnych metodach przyspieszających naukę, często odbywają się w bardzo małych grupach. Ich plusem jest możliwość prędkiego rozwoju umiejętności porozumiewania się w danym języku (zaczynając nawet od kompletnych podstaw) i to, że często prowadzone są przez native speakerów. Ich minusem może być fakt, że jeśli dziecko nie ma motywacji do nauki języka, tego typu kurs może nie być dla niego atrakcyjną formą spędzania czasu. Warto wcześniej przedyskutować z pociechą ten temat i wskazać mu korzyści płynące z władania danym językiem.

3. Wyjazdy turystyczne i wymiany

Wakacje to czas podróży – także zagranicznych. W trakcie wspólnych, rodzinnych wypadów warto zachęcać pociechę do wykorzystywania swoich kompetencji językowych nawet, jeśli są dopiero podstawowe. Zamówienie posiłku w restauracji czy zapłacenie za pocztówki to wspaniałe ćwiczenie zwiększające pewność siebie w posługiwaniu się językiem, a jednocześnie okazja do poznawania nowych zwrotów. Coraz popularniejsze stają się także wymiany (wyjazdy do rodzin), które organizowane są przez różnorodne placówki edukacyjne. W szkołach wymiany organizowane są najczęściej w ciągu roku szkolnego, jednak nawiązane w ten sposób znajomości można kontynuować i w ciągu wakacji.

4. Kursy online

Internet to wspaniałe narzędzie do nauki języków. Dostępnych jest wiele platform dostosowanych do różnorodnych poziomów kompetencji językowych i wieku uczestników, oferujących kursy multimedialne (Busuu, Udemy, FunEnglish) . Część z tych platform udostępnia za opłatą aplikacje na smartfony, takie jak Duolingo czy Memrise. Warto pamiętać, że już 15 minut dziennie poświęcone na zapamiętywanie słówek i zwrotów w formie zabawy przyczynia się do znacznego postępu w rozwoju kompetencji językowych, dodatkowo pomaga w wyrabianiu nawyku systematyczności.

5. Oglądanie filmów w oryginale

Platformy streamingowe takie jak Netflix czy HBO oferują możliwość oglądania filmów z lektorem lub w wersji oryginalnej z napisami po polsku lub angielsku. W zależności od poziomu sprawności językowej pociechy (i naszej) możemy zaproponować wspólne oglądanie seriali i filmów w oryginalnej wersji językowej i z napisami dostosowanymi do naszych kompetencji. To świetne ćwiczenie doskonalące rozumienie ze słuchu, a do tego bardzo przyjemne!

6. Rozmowy przez internet

W Internecie funkcjonują platformy umożliwiające poznanie partnerów do rozmowy w obcym języku, takie jak Italki. Plusem takich rozwiązań jest uczenie się języka naturalnego, “żywego”, dodatkowo poznawanie nowych osób i nierzadko też kultur. Internet daje możliwość niemal za darmo poznawania osób z drugiej części świata i rozwijania swoich hobby. A nic nie pomaga w rozwijaniu kompetencji językowych tak, jak przyjemna konwersacja na wciągający temat.

7.Prowadzenie dziennika lub bloga

Jeśli Twoja pociecha lubi pisać, dodatkowo włada obcym językiem na tyle, aby już umieć w nim komunikować różnorodne myśli, możesz zachęcić ją do pisania swojego dziennika. Nie musi być to koniecznie pamiętnik – może być to poradnik (tzw. tutorial) dotyczący gier komputerowych, wykonywania ręcznie biżuterii, budowania stron internetowych, jeżdżenia na deskorolce czy robienia zdjęć. Warto rozważyć pisanie tego typu bloga na zagranicznych serwisach takich jak Tumblr, które umożliwiają dotarcie do szerszej grupy odbiorców i nawiązanie z nimi kontaktu.

8. Czytanie książek w wersji uproszczonej i oryginalnej

Twoje dziecko lubi czytać? Jeśli tak, istnieje spora szansa, że jego ulubiony autor oryginalnie pisze po angielsku. Obecnie bez problemu można zakupić książki w różnorodnych wersjach językowych (nie tylko angielskich) zarówno w formie uproszczonej, jak i oryginalnej. W zależności od stopnia zaawansowania umiejętności posługiwania się danym językiem, możemy w nich dowolnie wybierać.

9. Teksty piosenek – słuchanie i odgadywanie

Wiele osób uczy się nowych słówek z tekstów piosenek ulubionych wykonawców. Szczególnie dzieci i młodzież często “podłapują” zwroty tą drogą. Serwisy takie jak LyricStraining umożliwiają ciekawą zabawę polegającą na odgadywaniu brakujących słówek w całym tekście, a to wszystko w konwencji gry na czas. Uwaga, dorosłych też wciąga!

10. Praca sezonowa za granicą

Dla starszych pociech – młodzieży licealnej i studentów – świetnym sposobem na zdobywanie kompetencji językowych, a dodatkowo własnych środków finansowych, jest sezonowa praca. Istnieje wiele bezpiecznych możliwości zarobkowania za granicą – począwszy od opieki nad dziećmi, poprzez kelnerowanie i sprzątanie na praktykach zawodowych skończywszy. Koniecznie należy jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł ofert pracy – dobrym sposobem jest udanie się do kółek studenckich w celu uzyskania informacji lub placówek edukacyjnych. Pierwsze ogłoszenia zaczynają się już w kwietniu.