fbpx
Menu Zamknij

Twórz internet, nie tylko go konsumuj – dziecko i kreatywne narzędzia cyfrowe

Zamiast pozwalać dzieciom jedynie na bierne przeglądanie treści w Internecie, warto zachęcać je do tworzenia własnych materiałów: kodowania, rysowania, publikowania. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

 

Według raportu NASK “Nastolatki 3.0”, blisko 95% młodzieży deklaruje, że jest niemal bez przerwy online. 78% wykorzystuje internet do logowania się do serwisów społecznościowych, 68% do kontaktów ze znajomymi, prawie 69% do słuchania muzyki i oglądania filmów. Tylko 6% deklaruje uczestnictwo w kursach online, 9% tworzenie grafik, 5% tworzenia muzyki i filmów.

 

Jak widać, najmłodsi użytkownicy internetu wykorzystują go głównie do konsumowania treści, a nie ich tworzenia. Generalnie nie stanowi to problemu. Warto jednak poznać korzyści płynące z aktywizacji potencjału kreatywnego dzieci i połączenia ich z możliwościami, jakie daje Internet.

Opowiedz mi swoją historię

Umiejętność budowania narracji jest jedną z podstawowych zdolności psychologicznych. Opowiadanie historii nie tylko pozwala na prowadzenie płynnej konwersacji, ale także tworzenia swojej tożsamości. Dlatego psychologowie dziecięcy zachęcają rodziców do oswajania dzieci od najwcześniejszych chwil z opowieściami. Zachęcanie maluchów do mówienia o sobie poprzez zadawanie pytań takich jak “Co budujesz/rysujesz? Kto mieszka w tej budowli? Jaką przygodę chciałbyś przeżyć w…?” rozwija wyobraźnię, buduje słownictwo, zwiększa pewność siebie i pozwala na samopoznanie. 

 

Starsze dzieci i młodzież niekiedy naturalnie chwytają za przysłowiowy długopis i kartkę papieru, aby zacząć pisać pamiętniki czy rysować “swoją historię”. Internet pozwala na wykorzystanie tego potencjału, a także daje narzędzia tym, dla których samodzielne prowadzenie zapisków “do szuflady” nie jest atrakcyjne. Możliwość dzielenia się z innymi, poddawania swoich prac ocenie, a także wyrażanie na głos swoich opinii (w.s. muzyki, książek, polityki, gier czy hobby) uczy odpowiedzialności za słowa i daje dużo satysfakcji. Dla wielu może być to także “bezpieczna przestrzeń” do wyrażania swoich fascynacji w postaci tzw. fan fiction (pisania swoich wersji historii bohaterów seriali, książek; tworzenia alternatywnej rzeczywistości z celebrytami). Idealnym narzędziem do tego jest blog lub forum dla fanów konkretnej postaci/serialu etc.

 

Blogger – największa platforma do blogowania (potentata Google)

Tumblr– bo blogi to nie tylko notki w klasycznej formie, ale też gify, wiersze i opowiadania

Akcja!

Twoje dziecko uwielbia oglądać seriale i filmy? Pewnie tak! Już najmłodsi lubią budować skomplikowane historie obsadzając w rolach głównych lalki, postaci z klocków Lego i inne zabawki. Różnorodne aplikacje na smartfony pozwalają obecnie na przemienienie tej zabawy w ekscytującą filmową przygodę, w której dziecko staje się reżyserem. Aplikacje te są intuicyjne i proste w obsłudze – przy odrobinie wprawy, można w nich tworzyć niesamowite animacje i filmy z efektami dźwiękowymi i wizualnymi.

 

PowerDirector – aplikacja na Androida umożliwiająca edycję video

VivaVideo – j.w., dodatkowo zaawansowane funkcje

Pomaluj swój świat

Dzieci uzdolnione artystycznie przeważnie nie potrzebują zachęty do rysowania i malowania. Jednak z biegiem lat, warto poszerzać ich horyzonty poza przysłowiowe drzwi lodówki (pierwsze wystawy!) i placówkę edukacyjną. Na rynku dostępnych jest wiele darmowych, a także płatnych (kilka złotych) aplikacji pozwalających na poznawanie dorobku artystów z całego świata w przyjemny i ciekawy sposób. Większość światowej klasy muzeów ma interaktywne strony prezentujące arcydzieła wraz z ciekawostkami na ich temat. Co więcej, dostępnych jest wiele narzędzi online do obróbki zeskanowanych szkiców. Dla wyjątkowo uzdolnionych młodych osób fantastycznym prezentem będą tablety z możliwością rysowania bezpośrednio w postaci dokumentów cyfrowych i markowe programy graficzne.

 

DailyArt – odkrywaj codziennie nowe rejony sztuki

Behance – największy na świecie serwis społecznościowy dla grafików, malarzy, szkicowników i wszystkich tych, którzy uwielbiają wyrażać się za pomocą obrazów

Gdy w duszy gra

Wszyscy kochamy muzykę i to od najwcześniejszych lat. Jednak od uderzania w garnki i blat stołu do zostania muzykiem jest długa droga – warto w niej wspomagać swoją pociechę. Tutaj znów z pomocą przychodzi internet i aplikacje na telefon oraz programy komputerowe, pozwalające na tworzenie elektronicznej muzyki w zaciszu własnego pokoju. Niektóre aplikacje przeznaczone są stricte dla najmłodszych – pomagają oswoić się z dźwiękami, zapoznać z nutami, podstawami kompozycji. Dla starszych pomocne okażą się aplikacje umożliwiające przeróbki popularnych przebojów. Dla zaznajomionych z muzyką utalentowanych nastolatków, idealne będą programy do nagrywania własnych utworów i/lub śpiewu (warto na tym etapie zainwestować w dobry mikrofon).

 

MusicMaker – program do tworzenia własnej muzyki – dla początkujących i zaawansowanych

Programowanie to przyszłość

Programowanie może z początku onieśmielać, jednak wbrew pozorom, jeśli zacznie się z odpowiednim nauczycielem, można wiele osiągnąć – i to w każdym wieku. W Internecie odnajdziemy sporo kursów online i aplikacji, które od podstaw i w sposób dopasowany do przedziałów wiekowych wyjaśnią podstawowe pojęcia. Warto pamiętać, że programowanie nie jest tylko dla dzieci, które wykazują szczególne predyspozycje matematyczne! To ciekawe i dające dużo satysfakcji zajęcie dla każdego, kto lubi logiczne zagadki. Ponadto, istnieje wiele działów związanych z programowaniem – począwszy od tworzenia grafik, poprzez scenariusze (np. gier), stawianie stron z gotowych komponentów na budowaniu baz danych skończywszy.

 

CodeMonkey– kodowanie od podstaw dla najmłodszych

Scratch – najpopularniejsza w Polsce aplikacja do nauki kodowania dla dzieci

SoloLearn– platforma do nauki programowania dla młodzieży i starszych

Kreatywność? No nie wiem…

“Pobudzanie kreatywności” to słowa, które mogą niektórym rodzicom kojarzyć się z pustymi frazesami. Zwłaszcza, kiedy ich dzieci nieszczególnie lubią zatracać się w jasno zdefiniowanym hobby, jak muzyka, rysunek, pisanie czy robienie zdjęć. Nawet, jeśli nasza pociecha w wolnych chwilach nie pisze alternatywnej wersji scenariusza najnowszego serialu HBO, nie tworzy kolejnej grafiki nad swoje łóżko czy nie konstruuje robotów z Lego, Internet w dalszym ciągu ma jej wiele do zaoferowania poza konsumpcją treści. Każda aplikacja czy strona, która umożliwia interakcję i tworzenie czegoś od podstaw jest rozwijająca. Granie w gry takie jak Minecraft, regularne powracanie do aplikacji językowych jak Memrise czy Duolingo, wymyślanie własnych komiksów przy użyciu np. programu Canva lub Pixton  to fantastyczny sposób na aktywne spędzanie czasu w sieci. Jeśli widzimy, że nasze dziecko wykazuje zainteresowanie jakimś – nawet niewielkim tematem – warto zrobić krótki research na temat stron, które pogłębiają temat. Być może przelotne zainteresowanie przemieni się w hobby, a nawet jeśli nie – z pewnością chwila zabawy z cyfrowymi narzędziami rozwinie wyobraźnię oraz umiejętności naszych pociech.

 

Warto wiedzieć…

5 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przebiega on pod hasłem: Działajmy razem! Celem inicjatywy jest szerzenie informacji na temat współtworzenia twórczego i bezpiecznego środowiska online. Organizatorzy promują tolerancję, tworzenie kultury zrozumienia i środowiska do wyrażania swoich opinii i kreacji artystycznych w oparciu o poszanowanie innych. Centrum Edukacji Edumotiv bierze aktywny udział w tegorocznej akcji.