fbpx
Menu Zamknij

Jak maksymalnie wykorzystać czas przed egzaminami? – 12 praktycznych wskazówek

Przymusowa kwarantanna, a wraz z nią zamknięcie szkół, lekcje przez internet, niepewność co do ostatecznej formy oraz terminu egzaminu ósmoklasisty i matury, przedłużony stres, wypadnięcie z rutyny szkolnej i zakłócenie zaplanowanych działań przed egzaminem. To wszystko znane jest z pewnością wielu uczniom. Rzeczywiście w tym tak ważnym i niełatwym etapie waszego życia musicie zmagać się z dodatkowymi utrudnieniami oraz rozmaitymi nieznanymi wcześniej emocjami. Wszak sytuacja  jest bezprecedensowa. Jednak pamiętajcie, że choć  poważna, to jednak nie jest  beznadziejna  i potocznie mówiąc do ogarnięcia.  

 

Oto kilka praktycznych wskazówek, co robić w okresie, który wam pozostał do przyswojenia ostatnich partii wiedzy i niezbędnych powtórek z polskiego, matematyki, angielskiego czy innych przedmiotów. Czas w tym przypadku działa na waszą korzyść, możecie zrobić więcej i dokładniej.

 

 1. Określ swój cel – JAK NAJLEPIEJ  ZDANY EGZAMIN.
 2. Pamiętaj o tym, że z nauką jest jak ze sportem – jeśli jesteś w czymś dobry, musisz nieprzerwanie ĆWICZYĆ I POWTARZAĆ. W przeciwnym wypadku po prostu „stracisz formę”.
 3. Skoro już wiesz, że aby nie wyjść z wprawy, musisz ćwiczyć, przygotuj PLAN. Wszędzie tam, gdzie jest CEL,  powinien być  PLAN JEGO REALIZACJI.
 4. Aby rzetelnie przygotować się do matury czy egzaminu do szkoły średniej, warto POWTÓRZYĆ CAŁY MATERIAŁ ze zdawanych przedmiotów. Zaplanuj ile czasu musisz poświęcić na dany temat i rozplanuj to tak, aby skończyć tydzień przed egzaminem.
 5. Poza powtórkami materiału kluczowe w przygotowaniu się  jest ROZWIĄZYWANIE TESTÓW Z POPRZEDNICH LAT. Również umieść je w planie. Pamiętaj, że należy je rozwiązywać ze stoperem, aby nauczyć się zarządzania czasem na egzaminie.
 6. Plan możesz zrobić bardziej lub mniej szczegółowy, ważne, żeby poza czasem przeznaczonym na naukę zawierał również czas przeznaczony na AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.
 7. NIE POMIJAJ działów i tematów, które uważasz za ŁATWE! Na egzaminie może się okazać, że jednak czegoś nie pamiętasz.
 8. Jeśli coś sprawia Ci TRUDNOŚĆ – NIE ODSTAWIAJ tego! Wręcz przeciwnie, poświęć więcej czasu, żeby zrozumieć, jak to działa. 
 9. Mimo ładnej pogody NIE ŻAŁUJ CZASU NA NAUKĘ, pamiętaj, że od tego zależy to, gdzie i co będziesz studiować lub do jakiej szkoły średniej się dostaniesz.
 10. Zorganizuj powtórki z kolegami z klasy lub ze szkoły. Wspólne omawianie różnych partii materiału czy wzajemna pomoc i wsparcie wyjdą wam na dobre.
 11. Na parę dni przed maturą ODPOCZNIJ, dobrym pomysłem jest obejrzenie paru filmów, przeczytanie książki. Potrzebny jest czas na tzw. konsolidację materiału.
 12. Przed egzaminem przygotuj wszystko dzień wcześniej, WYŚPIJ SIĘ, nie eksperymentuj ze śniadaniem – zjedz to co zawsze. 
 13. Idź na egzamin PEWNIE, ale Z SZACUNKIEM dla przeciwnika. NIE LEKCEWAŻ ZADAŃ, które uważasz za PROSTE, a te trudniejsze PRZEMYŚL parę razy. 
 14. Jeśli zostanie Ci czas SPRAWDŹ SWOJE ODPOWIEDZI – każdy znaleziony błąd to potencjalnie punkt więcej!