fbpx
Menu Zamknij

Drama jako świetny sposób na harmonijny rozwój dziecka

 

Lektorzy EduMotiv pracują regularnie wykorzystując metody dramy. Ukończyliśmy kurs English Through Drama prowadzony przez angielską edukatorkę i aktorkę Mirandę Flynn Legge  w ramach jej Teacher Training Academy https://www.kidsenglishtheatre.com/mirandas-esl-drama-warm-up-game-of-the-week/

Coraz powszechniej drama  w nauczaniu jest uznawana jako jeden z najbardziej efektywnych sposobów na rozwój inteligencji emocjonalnej oraz kompetencji miękkich takich jak radzenie sobie ze stresem, własna motywacja, asertywność, kreatywność, autoprezentacja, umiejętność negocjacji czy praca zespołowa. Niestety te ważne życiowo umiejętności nie są zazwyczaj należycie rozwijane przez tradycyjny system edukacji. Tymczasem okazuje się, iż wprowadzenie dramy do szkolnych programów nauczania jako osobnego przedmiotu  oraz wykorzystywanie jej elementów na lekcjach języka obcego np. angielskiego lub ojczystego, a nawet matematyki sprawia, że rozwój dzieci i młodzieży przebiega bardziej harmonijnie i wszechstronnie. Dzięki odgrywaniu ról i zabawie w teatr młodzi ludzie praktykują dobrą komunikację, empatię wobec siebie i rówieśników, a także krytyczne myślenie i podejmowanie decyzji. Używając bardziej świadomie swego ciała i głosu, odblokowują swój potencjał i uczą się wyrażać własne „ja”.

Oto lista korzyści płynących z zabawy w odgrywanie ról:

 1. Drama przygotowuje dzieci do radzenia sobie z problemami w życiu dzięki możliwości odgrywania rozmaitych postaci, wielu życiowych sytuacji i emocjonalnemu przepracowaniu trudnych sytuacji.
 2. Buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości- ucząc budowania relacji z członkami grupy, śmiałego wyrażania własnej opinii.
 3. Rozwija mowę, zasób słownictwa i umiejętność komunikacji i autoprezentacji.
 4. Zachęca do kreatywności, rozwija wyobraźnię i nieszablonowe myślenie.
 5. Wspiera w rozwoju umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.
 6. Uczy słuchać innych oraz ćwiczy koncentrację.
 7. Rozwija umiejętność współdziałania w zespole – wzajemnego szacunku, wsparcia i pomocy w trudnych momentach.
 8. Pozwala dzieciom lepiej rozumieć świat, w którym żyją. 
 9. Rozwija empatię wobec siebie i drugiego człowieka. Dzieci uczą się nazywać, akceptować i wyrażać własne uczucia oraz uczucia innych.
 10.  Daje możliwość stworzenia głębszych relacji i przyjaźni z innymi.
 11.  Wspiera rozwój fizyczny dzieci jednocześnie ucząc je akceptacji zmieniającego się w trakcie rozwoju własnego ciała.
 12.  Zapewnia świetną zabawę, w trakcie której każdy człowiek najlepiej się uczy i zdobywa nowe umiejętności poprzez konkretne działanie.

W naszym Centrum stosujemy elementy dramy na lekcjach języków obcych, a w szczególności w czasie zajęć języka angielskiego dla dzieci w wieku 3 – 12 lat.