fbpx
Menu Zamknij

Dlaczego warto uczyć się języków iberyjskich?

Dwa najczęściej używane języki iberyjskie to hiszpański i portugalski. Rozwinęły się one w podobnym czasie i okolicznościach na Półwyspie Iberyjskim w Europie i są dziś dwoma dominującymi językami w Ameryce Środkowej i Południowej. Powodem rozprzestrzenienia się tych języków po świecie są odkrycia geograficzne z XV i XVI wieku, których dokonali głównie Hiszpanie i Portugalczycy, a ponadto późniejsze dziedzictwo kolonialne. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto uczyć się tych języków. Okazuje się, że tak i  jest ku temu wiele powodów. Oto one:

  • Język hiszpański jest drugim (zaraz po chińskim) najpopularniejszym językiem na świecie! Posługuje się nim aż 528 mln osób! Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach Europy, Afryki, Ameryki Łacińskiej, Środkowej i Północnej (np. w Meksyku, Argentynie, Chile, Kolumbii, Peru czy na Filipinach). Portugalski to kolejny język o sporym zasięgu geograficznym. Posługuje się nim mniej osób niż hiszpańskim, ale również dociera do ogromnej ilości ludności i krajów. Używa się go między innymi w Brazylii, Mozambiku, Angoli oraz w Timorze Wschodnim.
  • Języki iberyjskie niezwykle przydają się w podróżach. Bez ich znajomości może być trudno porozumieć się z rdzennymi, często nie znającymi angielskiego, mieszkańcami Hiszpanii czy Portugalii, a tym bardziej z tubylcami Ameryki Południowej.
  • Hiszpański i portugalski są przeważnie wymieniane jako jedne z prostszych języków do opanowania. Mają wiele wspólnego z językiem łacińskim, (tak samo jak inne języki europejskie, w tym polski), dzięki czemu wiele słów możemy już po prostu znać. Wymowa jest względnie intuicyjna, a gramatyka (przynajmniej w pierwszych etapach nauki) naprawdę łatwa do zrozumienia i opanowania.
  • Ucząc się języków ćwiczymy swój umysł, zwłaszcza pamięć. Jest to świetne zajęcie, które rozwija nas na wielu płaszczyznach, a przy okazji może stać się ekscytującym hobby.
  • Z językiem hiszpańskim i portugalskim wiążą się ciekawe i unikalne kultury. Ucząc się języka można jednocześnie zdobywać wiedzę o kulturze krajów, w których się go używa. Kultury hiszpańska i portugalska reprezentują wspaniałą kuchnię, znanych artystów czy też pozostałości wielu różnych cywilizacji. Obie kultury mają niesamowicie barwną historię i dużo wniosły do rozwoju Europy i całego świata.

Jak widać nauka języków iberyjskich może przydać nam się bardziej, niż mogłoby się wydawać. Warto inwestować wolny czas w swój rozwój, gdyż później przyniesie nam to wiele profitów!  Szukasz nauczyciela do języka hiszpańskiego lub portugalskiego w okolicach Krakowa? Zapraszamy do Centrum Edukacji EduMotiv w Zabierzowie! Znajdziesz u nas nauczyciela języków iberyjskich na najwyższym poziomie. Zajęcia dla dzieci, nastolatków oraz dla dorosłych, możliwość grup i zajęć indywidualnych.  Do zobaczenia!