fbpx
Menu Zamknij

Beata Grabowska-Polanowska

nauczyciel chemii

Jestem doktorem nauk chemicznych, dociekliwym naukowcem i świetnym dydaktykiem. Studia magisterskie oraz doktoranckie ukończyłam na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Pracowałam w przemyśle i w laboratoriach badawczych. Chętnie angażuje się w prace dotyczące ciekawych zagadnień najlepiej w obszarze Nauk o Życiu (Life Science). W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN zajmowałam się poszukiwaniem markerów schorzeń (nerek, wątroby, cukrzycy) w wydychanym powietrzu, w moczu, a także badaniem związków emitowanych ze skóry. Celem tych badań było opracowanie nieinwazyjnych, bezbolesnych testów diagnostycznych. Podczas naukowych staży uczestniczyłam w badaniach nad testami oddechowymi prowadzonymi na Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku. Obecnie pracuję w Małopolskim Ośrodku Badawczym  Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego. 

Jestem również nauczycielem chemii i przedmiotów chemicznych. Uczyłam młodzież w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie, chemii fizycznej na Politechnice Krakowskiej, fizyki w Akademii Górniczo-Hutniczej, i chemii środków zapachowych w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla.  Wielokrotnie przygotowywałam pokazy prezentowane podczas Pikników Nauki w Warszawie oraz Nocy Naukowców. Byłam opiekunem kilkunastu prac magisterskich, obronionych z sukcesem, w MWS im. J. Dietla oraz na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

W mojej pracy dydaktycznej, zawsze pamiętam słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Dlatego uważam, że doskonałą formą nauki jest samodzielne wykonywanie eksperymentów i obserwacja zjawisk. Podczas chemiczno-przyrodniczych warsztatów, na które zapraszam, będzie możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń. Zaplanowałam je w taki sposób, aby były pomocne w nauce chemii, ale również, żeby pokazać, że chemia jest wokół nas i w nas samych.

A moje hobby? To zajęcia ruchowe, do ulubionych należą: Deep Work, Indoor Walking, Zumba a także taniec towarzyski. Rozpieszczanie domowników i gości smakowymi daniami i deserami to też moja pasja. Wszak kuchnia to również laboratorium. Ukwiecam balkon i maluje kwiaty, gdzie popadnie, np. na ścianach mieszkania.