Nauka języka obcego w grupie rówieśników jest ogromnie ważna, ale nie będzie ona maksymalnie skuteczna bez codziennego kontaktu. Młodsze dzieci powinny codziennie mieć z nim styczność przynajmniej przez kilka minut. Jak zrobić to w domu? Nawet jeżeli rodzic zna język angielski, francuski czy hiszpański tylko w stopniu średniozaawansowanym, może ćwiczyć go razem z dzieckiem. Podzielimy się z Wami najlepszymi sposobami na domową naukę przez zabawę!
- Filmy i piosenki puszczane w języku obcym. Dzieci uwielbiają oglądanie filmów i słuchanie oraz śpiewanie piosenek. Mogłyby to robić nawet kilka godzin dziennie. Warto wykorzystać to w celach edukacyjnych! Za pierwszym razem można puścić dziecku bajkę po polsku, a za drugim już w języku obcym. Warto znaleźć proste piosenki do wspólnego śpiewania, najlepiej na youtube, gdzie przy okazji wyświetla się obraz (Super Simple Songs oraz Singing Walrus są wartościowe dydaktycznie i ulubione przez dzieciaki).
- Czytanie i opowiadanie historyjek. Czytajmy dzieciom ich ulubione i poznane już w języku ojczystym historyjki i bajki – tym razem w języku obcym! Na początku warto wybierać te z dużą ilością obrazków. Maluchy kochają wszelkie opowieści i dobrze je zapamiętują, dzięki czemu lepiej przyswajają nowe słówka czy zwroty.
- Karty obrazkowe (z ang. Flashcards) Świetnie sprzyjają naturalnemu zapamiętywaniu poprzez kojarzenie słowa z obrazem. Można kupić gotowe lub zrobić samemu lub we współpracy z pociechą. Można ich używać na wiele sposobów – odkrywanie i zgadywanie słowa; rozkładanie lub wieszanie w różnych miejscach w pokoju/domu – dziecko ma podejść/podbiec i dotknąć kartę przedstawiającą słowo wywołane przez rodzica; gra memory (odkrywanie par), snap ( „zaklepujemy” dwie takie same karty wołając SNAP – kto pierwszy klepnie, ten bierze parę) itp.
- Gry planszowe w języku obcym. Zagrajmy w Chińczyka lub Dobble w języku obcym! Gra będzie jeszcze bardziej urozmaicona, a dziecko zapamięta ważne i przydatne zwroty.
- Wierszyki i rymowanki dzieci zdumiewająco szybko uczą się na pamięć wszelkich wierszyków czy rymowanek. Warto wykorzystać to do nauki języków obcych i powtarzać z pociechami znane zagraniczne wierszyki.
- Zabawa w teatrzyk – kukiełki, pacynki, przebieranie się i wcielanie w różne postaci fantastycznie sprzyjają nauce języka i pomagają dziecku pokonać wstyd, opór czy obawy przed używaniem nieznanego języka. To naturalna i spontaniczna dziecięca zabawa, którą warto wykorzystać w ćwiczeniu sprawności językowej.
- Podstawowe komunikaty w języku obcym. Ważne jest, aby wplatać naukę języka w codzienne sytuacje, na przykład będąc na spacerze, jedząc obiad czy rozpakowując zakupy. Świetnym pomysłem jest włączanie nowych słówek w najprostsze komunikaty w kontekście konkretnej sytuacji. Dzieci (chociaż nie tylko one!) o wiele lepiej zapamiętują słówka czy zwroty, które były użyte w scenie z życia codziennego, a jeszcze lepiej jeśli towarzyszyły temu pozytywne emocje.
Trzeba pamiętać, że w nauce domowej ważne jest, aby była jak najbardziej naturalna i zbliżona do tego, w jaki sposób uczyliśmy dziecko pierwszego języka. Błędem jest zmuszanie dziecka do działań, którym jest niechętne, natomiast nieodłącznym elementem powinny być pochwały, które ogromnie motywują nas wszystkich. Pamiętajmy też o systematyczności, bo to ona jest kluczem do sukcesu. Nawet kilka minut dziennie może przynieść niesamowite efekty! Czasami trzeba na nie dłużej poczekać – to sprawa indywidualna, ale nie należy wywierać presji na dziecko czy okazywać mu zniecierpliwienia słowem, a tym bardziej mimiką lub tonem głosu. Od jak najwcześniejszego wieku budujmy w dziecku pozytywne skojarzenia z kontaktem z językiem obcym. Uczyć – bawiąc dziecko, a przy tym samemu pozostać świetnym i inspirującym towarzyszem tej zabawy to wyzwanie, które z pewnością warto podjąć również dla nawiązania dobrej i trwałej relacji z naszymi pociechami.