fbpx
Menu Zamknij

Jak uczyć się nowych słów – czyli o skutecznym zapamiętywaniu

Osoby uczące się języka obcego, muszą przyswoić setki, a nawet tysiące nowych słów – ich znaczenie, wymowę jak również pisownię. Im bogatszy zasób słownictwa, tym lepsza znajomość języka, a co za tym idzie otaczającej nas rzeczywistości.. „Granice mojego języka wskazują granice mego świata” -napisał na początku wieku XX austriacki filozof Ludwig Wittgenstein. 

Jak zatem bogacić swój zasób słownictwa zarówno biernego (takie, które znam, ale nie używam) oraz czynnego (takie, które znam i używam)? W jaki sposób w miarę szybko osiągnąć zadawalające rezultaty, ucząc  się angielskiego, hiszpańskiego czy francuskiego? Co zrobić, aby zapamiętywane słowa pozostawały w pamięci długotrwałej i  łatwo było je „odpamiętać” w sytuacjach, kiedy są nam potrzebne, czyli w różnych sytuacjach komunikacji językowej. Dotyczy to przede wszystkim podstawowych sprawności językowych takich jak słuchanie ze zrozumieniem i  mówienie, kiedy musimy szybko i sprawnie skorzystać ze znajomości danego elementu leksykalnego, aby zrozumieć lub przekazać jakiś komunikat.

Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak uczyć się nowych słów, aby włączyć je w system słownictwa, które już znamy,  aby w nim pozostały i były przez nas swobodnie używane:

  1. Łącz na zasadzie skojarzeń nowe słowa z czymś co znasz, co cię ciekawi, intryguje czy wzbudza emocje. Wyjaśniaj nowe słowa poprzez te, które już umiesz użyć, stosuj synonimy, antonimy, skojarzenia z językiem Np. angielskie słowo Friday to dzień tygodnia, w którym zaczyna się frajda, czyli zabawa i luz; słowo cruel skojarz z bohaterką filmu „101 dalmatyńczyków” – okrutną i nikczemną Cruellą; natomiast dosłowne tłumaczenie słowa  dragonfly (ważka) czyli latający smok wykorzystuje znajomość słów dragon oraz fly i pobudza naszą wyobraźnię, co sprzyja zapamiętywaniu.
  2. Ucz się całych związków frazeologicznych, pełnych wyrażeń, a nawet zdań, nie zaś pojedynczych słów. Np. angielski czasownik frazalny pick up (mający nota bene więcej niż jedno znaczenie) lepiej zapamiętać w związku wyrazowym  pick me up after school.
  3. Słuchaj kilkakrotnie brzmienia nowego słowa, następnie posłuchaj, jak brzmi ono w twojej głowie, potem powtórz je w głowie, a następnie powtarzaj je na głos. Możesz nagrać swój głos na dyktafon i porównać z oryginalnym brzmieniem. Znajomość poprawnej wymowy jest równie ważna jak znajomość jego znaczenia. Używaj słowników internetowych podających znaczenie, kontekst  jak i nagraną wymowę wyrazu,  dictionary.cambridge.org (język angielski) lub pl.pons.com (język francuski, hiszpański, włoski, niemiecki i inne).
  4. Wizualizuj słowa – rysuj to, co oznaczają (nawet jeśli uważasz, że nie potrafisz rysować, pamiętaj – proste rysunki są najlepsze), korzystaj ze słowników obrazkowych tradycyjnych oraz internetowych, np. angielsko-polski i polsko-angielski pl, jak i grafiki komputerowej do zapamiętywania nowych elementów leksykalnych. Mózg łatwiej i na dłużej przyswaja znaczenie poprzez obrazy niż same znaki słowne.
  5. Wykorzystaj triki mnemotechniki – grupowanie słów w np. rodziny wyrazów, mapy myśli, rymowane pary, twórz śmieszne lub straszne historyjki zawierające poznane słowa; kojarz słowa używając gestu, ruchu, mimiki czy tonu głosu.
  6. Eksploruj etymologię (pochodzenie) wyrazu, np. angielskie century (stulecie) lub percent (procent) pochodzi z łaciny centum, po włosku cento , liczba rzymska C czyli 100. Próbuj odgadywać znaczenie słowa w kontekście zdaniowym lub sytuacyjnym. 
  7. Graj w rozmaite gry językowe i quizy. Baw się językiem i staraj się czerpać przyjemność z jego używania, nie przejmując się błędami.
  8. Zapisuj nowe słowa w zeszycie do języka obcego. Ten oldskulowy sposób nauki nowych wyrazów jest dobrą i sprawdzoną metodą. Zapisując ręcznie w notesie wspomagamy zapamiętywanie, w dodatku robienie notatek to świetny sposób na przetwarzanie informacji, jeżeli dodamy do tego różne kolory do wyróżniania pewnych elementów oraz własne rysunki, otrzymamy własne niepowtarzalne źródło wiedzy.
  9. Powtarzaj systematycznie nowe słowa i co ważne – częściej w krótszych odcinkach czasowych – czyli lepiej codziennie po 5-10 minut, niż raz w tygodniu godzinę lub dwie.
  10. Twórz krótkie wypowiedzi: monologi lub dialogi wykorzystując nowe słowa, następnie wypowiadaj je głośno. Możesz je nagrać na dyktafon sam lub z partnerem, by następnie odtworzyć i ewentualnie coś w nich ulepszyć.

 

Podsumowując – nauka słów wymaga systematyczności, a więc pracuj, próbuj, powtarzaj, produkuj wypowiedzi, popełniaj błędy i poprawiaj je, a wreszcie – poczuj swobodę i radość mówienia.